Заточка ланцюга бензопили своїми руками - керівництво

Ріжучим оснащенням у бензопилі виступає ланцюг. На ньому є загнуті зуби обмежувачі. Поступово кромка ланцюга починає завальцьовуватися, що знижує продуктивність. У цій статті я розкрию, як відбувається заточка ланцюга бензопили своїми руками.


Наведені поради застосовні і до правки ланцюга електропил, а також акумуляторних версій. Поради даю на підставі свого досвіду майстра з ремонту, оскільки у мене своя майстерня і я співпрацюю з МотоЗілла понад 10 років.

Заточування ланцюга бензопили за допомогою верстата

Спершу розглянемо, як заточити ланцюг бензопили, використовуючи спеціальний верстат. Якщо ви регулярно пиляєте великі колоди на дрова або для будівництва зі зрубу, то оснащення буде тупитися швидко. Тому доведеться часто її правити. У таких випадках рекомендую відразу купити заточувальний верстат для ланцюгів.

У його конструкції є: абразивний камінь, поворотний стіл для виставлення кута заточування, обмежувач, що визначає глибину занурення диска, інші регулювання. З ним заточування займе 10 хвилин. Процес відбувається в такій послідовності:

  1. Знімаєте ланцюг із пилки.
  2. Намічаєте маркером перший зуб.
  3. Встановлюєте в паз на стіл верстата.
  4. Підставляєте під виступ на ланцюзі упор і затягуєте його.
  5. Підтискаєте оснастку з боку другим упором для надійної фіксації.
  6. З вимкненим верстатом підводите камінь, щоб визначити, чи торкається він зуба. Якщо ні, регулюванням зсуваєте весь ланцюг ближче.
  7. Далі шляхом повороту столика виставляєте кут заточування так, щоб поверхня каменю повністю стикалася з ріжучою кромкою.
  8. Вмикаєте верстат, опускаєте камінь, заточуєте ріжучу частину.
  9. Пройшовши перший зуб, піднімаєте упор і протягуєте ланцюг, встановлюючи другий зуб під заточку.
  10. Після цього повертаєте стіл на 30 градусів і правите зубці з іншого боку.

Знизу ланцюг можна натягувати рукою, щоб він щільно підходив під упор. Так утримання буде надійнішим, а робота піде швидше.

Порада! Використовуючи верстат для заточування ланцюга на бензопилі, перевертайте періодично абразивний круг. Тоді його знос буде рівномірним.

Для зняття ланцюга вам буде потрібно роз'єднати замок. Якщо він пошкодиться, необхідна заміна. Купити нові ланки до бензопили можна в інтернет-магазині МотоЗилла.

Заточка ланцюга бензопили напилком

Для ручного заточування ланцюгової бензопили знадобиться спеціальне пристосування. Це невелика планка з фіксаторами по краях. У неї встановлюється і затискається круглий напилок. Планка служить упором, забезпечуючи розміщення абразивного інструменту на правильному рівні. Знімати оснащення з шини не потрібно, що значно спрощує роботу. Далі просте керівництво, як заточити ланцюг бензопили напилком у себе в гаражі або вдома:

  1. Встановіть шину бензинової пилки в лещата так, щоб вона виступала на 1-2 см над притискними губами.
  2. Помірно затягніть ручку лещат, забезпечивши надійну фіксацію.
  3. Намітьте перший зуб маркером, щоб запам'ятати місце, з якого ви почали.
  4. Встановіть пристосування з напилком, обперши його на верхню полицю зуба, зробіть кілька протяжних рухів. Дотримуйтесь при цьому кута заточування, який уже виставлений із заводу.
  5. Наточивши один зуб, переходьте до наступного.
  6. Поступово прокручуйте ланцюг по шині, щоб заточити всі ріжучі елементи.
  7. Коли дійдете до місця, зазначеного маркером, переверніть шину на 180 градусів.
  8. Наточіть тепер зуби з іншого боку.

Варто знати! Не потрібно змочувати напилок маслом. Під час заточування він має бути сухим. Зайву стружку можна видалити ганчіркою.

Досить пройти по кожному зубу три рази. Мета заточування - прибрати завальцювання, створивши гостру кромку. Але важливо, щоб довжина всіх зубів була однаковою. Для цього рекомендую виміряти їх штангенциркулем. Якщо розмір різний, підточіть довші зуби додатково. В іншому разі пила пилятиме півмісяцем, рівного зрізу не вийде. Оснащення може рвати, клинити, смикати в руках під час розпилювання стовбурів. Коли бензоінструмент пиляє криво, швидше зношується шина.

Що краще - верстат чи напилок?

Мої клієнти часом запитують у мене, чим краще точити ланцюг бензопили - напилком чи верстатом. Я вважаю, що верстат необхідний тим, хто використовує бензопилу або електричну версію щодня, для кого це професійний інструмент. Правити заточку напилком складно, коли пила потрапляє на цвях, цеглу, дріт. Тоді кромку сильно завальцьовує.

Для сезонного використання, застосування на рибалці, кемпінгу або просто різання дров для котла досить періодично правити оснащення напилком. Ще напилок ніщо не замінить у польових умовах, коли потрібно швидко підточити зуби.

Для правильного догляду за бензопилою потрібні хороші запчастини. Знайти все необхідне можна в МотоЗілла. Тут є масло, натягувачі, шпильки шин, чохли та багато іншого.