Права на мотоцикл в Україні у 2024 році: Повне керівництво

В Україні Міністерство внутрішніх справ відповідає за видачу водійських прав, включно з правами на водіння мотоцикла. Вік, з якого можна отримати права на водіння мотоцикла в Україні, становить 16 років.

Якщо ви плануєте їздити на мотоциклі в Україні, необхідно заздалегідь отримати чинні права на водіння мотоцикла. Невиконання цієї вимоги може призвести до штрафів та інших юридичних наслідків. У цьому посібнику ми розповімо про все, що вам потрібно знати для отримання прав на мотоцикл в Україні у 2024 році.

как получить права на мотоцикл - алгоритм действий

Права на мотоцикл у 16 років

В Україні особи, які досягли 16 років, мають право отримати водійські права категорії А1, які дадуть їм змогу легально керувати мотоциклом об'ємом до 125 куб. см.

Якщо вам менше 18 років, то для отримання прав на водіння мотоцикла вам потрібен дозвіл батьків або опікунів.

Штраф за водіння без прав на мотоцикл у 2024 році

Якщо поліція зупиняє водія мотоцикла або скутера і виявляє, що у нього немає водійських прав, а після судового розгляду з'ясовується, що ці права ніколи не видавалися, може бути накладено штраф у розмірі до 40 800 гривень.

Категорії штрафів дещо відрізняються залежно від типу транспортного засобу.

Для водіїв мопедів і скутерів передбачені такі штрафи

 • 3 400 гривень за керування мопедом із правами, але іншої категорії
 • за керування скутером без шолома - 510 грн;
 • за повторне порушення протягом року - 850 грн. і конфіскація транспортного засобу до сплати штрафу;
 • за відсутність шолома у пасажира - 510 грн.
девушка сдает на права на мотоцикл на площадке

Для водіїв мотоциклів законом України передбачено вищі штрафи:

 • за перевищення швидкості - 340-1700 грн.
 • за водіння в стані алкогольного сп'яніння - 17-51 тис. грн;
 • за водіння після позбавлення прав за рішенням суду - 20 400 грн;
 • за повторне правопорушення - 40 800 гривень.
Крім того, якщо ви потрапите в аварію, керуючи мотоциклом без прав, вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

Вартість отримання прав на водіння мотоцикла

Вартість отримання прав на водіння мотоцикла в Україні варіюється в залежності від автошколи і місцезнаходження. Вартість здачі на водійські права у 2024 році становить 26 гривень. Ще 219 гривень потрібно віддати за бланки та пластиковий примірник водійських прав. Квитанції обов'язково потрібно надати.

Однак приблизна вартість отримання прав на водіння мотоцикла в автошколі становить 8 000-12 000 гривень. Додатково доведеться заплатити за реєстрацію мотоцикла. Потім самостійно за ТО і потрібні мотозапчастини. Оскільки справний мотоцикл - це частина вимог ПДР (там про це говориться неодноразово). Також Ви можете скористатися онлайн калькулятором вартості реєстрації транспортних засобів на сайті сервісного центру МВС.

Категорії водійських прав на мотоцикл і вік отримання

В Україні для водіїв мотоциклів передбачено три категорії водійських прав залежно від потужності та ваги мотоцикла.

категории транспортных средств права на мотоцикл

Категорія А1

Водійські права категорії А1 дозволяють особам, які досягли 16 років, керувати мотоциклом з максимальним об'ємом двигуна 125 куб. см і потужністю до 11 кВт.

Категорія A

Водійські права категорії А дозволяють особам віком 18 років і старше керувати мотоциклом з об'ємом двигуна понад 125 куб. см і потужністю понад 11 кВт. Крім того, ці права також дозволяють керувати трициклами з потужністю понад 15 кВт.

Категорія B1

Водійські права категорії B1 дають змогу особам, які досягли 18 років, керувати трициклом із максимальною вагою до 550 кг.

Отримання прав на мотоцикл в Україні в Міністерстві внутрішніх справ

Щоб отримати права на мотоцикл в Україні, вам необхідно звернутися до відділу Міністерства внутрішніх справ, який відповідає за видачу водійських прав.

девушка получает права на экзамене

Алгоритм отримання прав на мотоцикл такий:

1)Вибрати автошколу для теоретичної підготовки

Знайти акредитований навчальний заклад і підготувати документи (паспорт, ідентифікаційний код, медичну довідку про придатність до керування ТЗ, одну кольорову фотографію 3,5х4,5 см.).

2) Пройти теоретичний курс навчання в автошколі

Прослухати курс лекцій та отримати свідоцтво (в електронному вигляді), яке діє 1 рік - без складання внутрішнього іспиту в автошколі

3) Скласти теоретичний іспит у сервісному центрі МВС

Скласти теоретичний іспит у будь-якому сервісному центрі МВС. Необхідно взяти паспорт, копію ідентифікаційного коду, медичну довідку про придатність до керування транспортним засобом. Результат цього іспиту, дійсний протягом 1 року з дня його успішного складання. 13 ₴ - складання іспиту. Мова іспиту: українська.

4) Обрати автошколу для практичної підготовки

Знайти акредитований навчальний заклад. Це може бути та сама автошкола, в якій проходили теоретичну підготовку або будь-яка інша.

5) Пройти навчання і скласти внутрішній практичний іспит в автошколі

Пройти практичну підготовку водіїв. Скласти внутрішній іспит і отримати свідоцтво (в електронному вигляді), яке дійсне 2 роки.

6) Скласти практичний іспит у сервісному центрі МВС

Скласти практичний іспит у будь-якому сервісному центрі МВС. 13 ₴ - складання іспиту.

7) Отримати водійське посвідчення

Вперше водійське посвідчення видається на 2 роки. Документ отримують на місці. Орієнтовно 254 ₴ - бланкова продукція.

девушка на экзамене по правам на мотоцикл

Де і як заповнювати довідку на права категорії А?

Довідка на права категорії А може бути отримана в автошколі або видана у відділі Міністерства внутрішніх справ, який займається видачею водійських прав. Ви також можете заповнити бланк довідки на права онлайн на офіційному сайті Міністерства внутрішніх справ.

Де вчитися на права? Як проводиться навчання?

Вибір автошколи

Щоб отримати права на водіння мотоцикла, вам необхідно пройти навчання в автошколі в Україні, яка пропонує навчання водінню мотоцикла. Важливо вибрати авторитетну автошколу, схвалену МВС.

В Україні є багато автошкіл, які пропонують курси навчання водінню мотоцикла. Важливо обрати авторитетну автошколу, яка має ліцензію Міністерства внутрішніх справ України.

Першим кроком в отриманні прав на водіння мотоцикла в Україні є проходження теоретичної частини навчального курсу. Теоретичний курс в автошколах розділений на кілька модулів, в яких вивчаються пристрій і технічне обслуговування мототранспорту, правила дорожнього руху, керування мотоциклом, електрика і жести на дорозі, а також європейський протокол.

Типова теорія для отримання прав

 • Будова мототранспортних засобів і технічне обслуговування - 8 годин.
 • Правила дорожнього руху - 70 годин.
 • Керування мотоциклом - 12 годин.
 • Електрика та жести на дорозі - 10 годин.
 • Європейський протокол - 4 години.

Після завершення теоретичної частини можете попрактикуватися в Онлайн-тренажі з перевірки знань ПДР на сайті МВС. Далі Ви будете готові перейти до практичної частини навчання. Вона включає в себе кілька уроків, спрямованих на розвиток навичок водіння мотоцикла.

 1. Модуль "Конструкція та технічне обслуговування" включає 8 годин навчання основам конструкції мотоцикла, а також тому, як виконувати базове технічне обслуговування мотоцикла. Цей модуль важливий, оскільки він допомагає зрозуміти основні механізми роботи мотоцикла, що може стати в нагоді в разі поломки або інших механічних проблем.
 2. Модуль "Правила дорожнього руху" - найдовший модуль курсу, розрахований на 70 годин навчання. У цьому модулі розглядаються правила дорожнього руху в Україні, а також закони та правила дорожнього руху. Ви дізнаєтеся про дорожні знаки та сигнали, про те, як орієнтуватися на перехрестях і як правильно ділити дорогу з іншими транспортними засобами.
 3. Модуль "Керування мотоциклом" спрямований на розвиток навичок водіння мотоцикла і розрахований на 12 годин навчання. У цьому модулі розглядається, як правильно сідати і злізати з мотоцикла, як правильно вести і керувати мотоциклом, а також як контролювати швидкість і напрямок руху мотоцикла.
 4. Модуль "Електрика та жести на дорозі" розповідає про те, як використовувати жести рук і сигнали на дорозі, а також про правильне використання фар і стоп-сигналів на мотоциклі. Цей модуль включає 10 годин навчання.
 5. Модуль "Європейський протокол" навчає водінню в інших європейських країнах, на що відводиться 4 години. У цьому модулі розглядаються відмінності між правилами водіння в різних європейських країнах, а також правила та вимоги безпеки.
дівчина отримала права на мотоцикл і радіє

Практичні заняття щоб отримати права

Практичні заняття включають в себе правильну посадку і висадку з мотоцикла, водіння мотоцикла, запуск і зупинку, управління коробкою передач, плавне прискорення і гальмування, паркування різними способами і маневрування заднім ходом. Ці уроки покликані поліпшити ваші загальні навички водіння і зробити вас кращим і безпечнішим водієм мотоцикла.

Зупинимося докладніше, що потрібно вміти, щоб отримати права на мотоцикл:

1. Правильно сідайте на мотоцикл: Почніть з того, що встаньте поруч із мотоциклом і покладіть ліву руку на кермо. Потім поставте ліву ногу на ліву підніжку і перекиньте праву ногу через сидіння мотоцикла. Поставте праву ногу на праву підніжку і сядьте, переконавшись у рівновазі та зручності, перш ніж запускати двигун.

2. Водіння мотоцикла: Це включає в себе керування мотоциклом і збереження рівноваги під час їзди. Щоб навчитися цього, вам слід почати практикуватися на рівному, відкритому майданчику з невеликим або відсутнім рухом. Почніть з того, що тримайтеся за кермо і рухайтеся повільно, поступово збільшуючи швидкість, коли вам стане зручніше. Не забувайте про те, що кермо має спиратися на вагу вашого тіла і нахилятися в поворотах.

3. Запуск і зупинка: Перед тим як завести мотоцикл, переконайтеся, що підставка піднята і мотоцикл перебуває в нейтральному положенні. Поверніть ключ у положення "вкл" і натисніть кнопку запалювання. Щоб зупинитися, витисніть важіль гальма або натисніть ногою на педаль ножного гальма.

4. Керування коробкою передач: Це включає в себе перемикання передач під час їзди. Як правило, ви починаєте рух на першій передачі і перемикаєтеся вгору в міру набору швидкості. Для перемикання використовуйте важіль зчеплення і важіль перемикання передач, щоб рухатися вгору або вниз по передачах.

5. Плавно розганяйтеся та гальмуйте: Для плавного розгону поступово крутіть дросельну заслінку, одночасно відпускаючи зчеплення. Для плавного гальмування використовуйте як передні, так і задні гальма, рівномірно та поступово витискаючи важіль гальма або натискаючи на педаль ножного гальма.

6. Паркуйтеся різними способами: Вам потрібно буде навчитися паркуватися в різних ситуаціях, наприклад, під час паралельного паркування або паркування на пагорбі. Для паралельного паркування під'їдьте до припаркованого автомобіля, поставте мотоцикл на нейтральну передачу і направте мотоцикл у потрібне місце за допомогою ніг. Щоб припаркуватися на пагорбі, переконайтеся, що переднє колесо повернуто до бордюру, і використовуйте гальмо, щоб утримати мотоцикл на місці.

7. Маневрування заднім ходом: Це означає рух мотоцикла назад, зберігаючи при цьому контроль і рівновагу. Для цього переключіться на задній хід (якщо мотоцикл оснащений цією функцією) і рухайте мотоцикл назад за допомогою ніг.

девушка ездит для сдачи на права на мотоцикл

Як підсумок потрібно вміти:

 • Правильно сідати на мотоцикл;
 • Водити мотоцикл;
 • Рушати з місця і зупинятися;
 • Керувати коробкою передач;
 • Плавно розганятися і гальмувати;
 • Паркуватися різними способами;
 • Маневрувати заднім ходом.

Для отримання прав на водіння мотоцикла в Україні необхідно пройти повний курс навчання, що включає як теоретичні, так і практичні заняття. Обравши авторитетну автошколу і пройшовши необхідний курс навчання, ви зможете набути необхідних навичок і знань для безпечного і законного керування мотоциклом на дорогах України. Протестувати свої навички на практиці можна на маршрутах для перевірки навичок керування транспортними засобами від МВС (дивіться мапу свого міста)

Медичний огляд і тест на водіння

Після завершення програми навчання ви повинні будете пройти медичний огляд і тест на водіння, перш ніж отримати права на водіння мотоцикла. Вам потрібно буде подати такі документи:

 • Паспорт.
 • Ідентифікаційний номер платника податків.
 • Медичну довідку 083.
 • Свідоцтво про закінчення програми автошколи.
 • Квитанція про оплату послуг.

Які документи необхідні для реєстрації мотоцикла:

Якщо ви надалі плануєте придбати мотоцикл в Україні, вам необхідно надати такі документи:

 • Транзитний номер.
 • Свідоцтво про право власності.
 • Рахунок-фактура.
 • Копія ВМД.
 • Сертифікат відповідності.
 • Документ про проходження технічного обслуговування.
 • Ідентифікаційний номер платника податків.
 • Паспорт.
дівчина здала на права на мотоцикл 125 кубів

Популярні питання

Що станеться, якщо ви купите права на мотоцикл: відповідальність

Купівля мотоциклетних прав в Україні є незаконною і може мати серйозні наслідки. Якщо вас спіймають, ви можете бути оштрафовані або притягнуті до кримінальної відповідальності.

Як скласти на категорію A, якщо у мене є B?

Щоб отримати водійські права категорії А, вам необхідно пройти навчання в автошколі, що пропонує навчання водінню мотоцикла, і скласти відповідні іспити.

Чи можна отримати водійські права без навчання в мотошколі?

Ні. Для отримання прав на керування мотоциклом в Україні обов'язкове відвідування автошколи та складання відповідних іспитів.

Права на мотоцикл екстерном?

В Україні не передбачено отримання прав на мотоцикл шляхом екстернату.

Чи обов'язково мати права на кросовий мотоцикл?

Так. Для керування кросовим мотоциклом в Україні обов'язкова наявність чинних мотоциклетних прав.

Чи потрібно мені водійське посвідчення для ендуро?

Так. Для керування мотоциклом ендуро в Україні обов'язкова наявність чинних мотоциклетних прав.

Висновок

Отримання чинних прав на водіння мотоцикла важливе для безпечної та законної їзди на мотоциклі в Україні. Дотримуючись рекомендацій, викладених у цій статті, ви зможете отримати права на водіння мотоцикла в Україні законним і простим способом. Не забудьте вибрати авторитетну автошколу, старанно вчитися і дотримуватися всіх нормативних вимог.