Ознаки несправності комутатора на скутері

Боязнь деяких власників скутерів - поломка комутатора. Хоча для китайських мопедів його ціна становить 150-450 грн, для деяких японських моделей цінник може доходити до 1900 грн. Міняти "наосліп" таку деталь по кишені далеко не всім - хочеться точно переконатися, що зламана саме вона. У цій статті я розповім, які існують ознаки несправності комутатора на скутері і як переконатися, що вийшов з ладу саме він. Нагадаю всім, що я майстер з ремонту мопедів і мотоциклів, а також співпрацюю з МотоЗілла понад 10 років, допомагаючи вибирати надійні запчастини до мототехніки. Звати мене - Андрій. Будемо знайомі, і приступаю до відповіді по темі.

Принцип роботи комутатора

Перш ніж перерахувати ознаки несправності комутатора на скутері, опишу, що з себе представляє пристрій і як він працює. Це допоможе краще розуміти його роль у мопеді та вчасно визначити несправність.

Комутатор - це невеликий прямокутний блок у пластиковому корпусі з виведеною фішкою контактів. Скорочено називається він CDI, а повністю - Capacitor Discharge Ignition. Комутатор CDI бере участь у генерації високовольтної напруги для іскри ДВЗ без додаткових джерел живлення. Для цього на його мікросхемі розташовані три основні елементи:

 • Тиристор - відповідає за переривання електричного кола, щоб струм подавався імпульсами, а не постійно.
 • Конденсатор - накопичує напругу для розряду в потрібний момент.
 • Діодний міст - випрямляє струм, роблячи його постійним.

Принцип роботи комутатора на скутері полягає в такому. Завдяки обертанню генератора магнето, на витках його котушок створюється електромагнітне поле і генерується напруга. Вона надходить на діодний міст і вирівнюється. Після відбувається накопичення заряду в конденсаторі. Потім він розряджається і вимикається тиристором. Напруга, що вивільнилася, надходить на котушку запалювання, а після - на свічку. Утворюється іскра, що запалює повітряно-паливну суміш у циліндрі.

Ознаки несправності комутатора на скутері

Як ви побачили з мого короткого огляду, робота комутатора безпосередньо пов'язана з утворенням іскри. Тому до ознак несправності CDI на мопедах належать будь-які проблеми із запалюванням. Це можуть бути:

 • відсутність іскри на електродах свічки;
 • нерівна робота двигуна на холостих (але більше на моєму досвіді - на високих обертах);
 • пропуски запалювання - постріли у вихлопній трубі;
 • смикання скутера під час розгону, уповільнений розгін;
 • провали тяги, а потім її раптова поява;
 • неможливість завести двигун.

Дуже рідко на моїй практиці я зустрічав додаткову ознаку несправності комутатора на скутері - стрілку тахометра, що смикається.

Причини несправності

Як майстер, підкажу основні причини поломки, відомі на особистому досвіді під час ремонту скутерів:

 • Погані контакти у фішці, особливо роз'єми плюса або маси, що трапляється внаслідок окислення металу.
 • Мікротріщини на платі, через які виникає несанкціонований вихід напруги.
 • Згорілий конденсатор, діодний міст або тиристор.

Іноді я зустрічав повністю згорілий комутатор, який буквально розплавився всередині.

Як обчислити поломку комутатора?

При виникненні ознак поломки комутатора, раджу мати мультиметр, яким можна виконати перевірку. Річ у тім, що подібні симптоми на скутері можуть проявлятися і в разі: поганої свічки, високовольтного дроту, який вийшов з ладу, згорілої котушки запалювання, самого генератора магнето або проводки між ними.

Для перевірки CDI на скутері раджу під'єднати комутатор до акумулятора 12V через мультиметр. Один щуп вставляється у фішку в нижній ряд, крайнє гніздо праворуч. Це плюс, що йде на генератор. Другий щуп вставляється у верхній ряд, у центральне гніздо (маса). Мультиметр перемикається на вольти. На екрані має з'явитися 0,05V, а потім напруга поступово знижуватиметься. Такий тест показує, що комутатор справний. Коли дисплей приладу показує 12V або 0, це означає, що комутатор скутера вийшов з ладу.

Коли CDI справний, я шукаю поломку далі методом виключення, послідовно міняючи свічку, високовольтний дріт, котушку. Встановлюю свідомо справні деталі і точно знаходжу проблемне місце. Купити всі потрібні запчастини для ремонту скутера, включно з комутатором, раджу в МотоЗілла. Тут хороша якість і розумні ціни.