Зварювальні електроди бувають плавкими і неплавкими. Останні можуть бути металевими і неметалевими. У всіх випадках електроди беруть участь у плавленні крайок металу, завдяки чому утворюється зварювальний шов. Залежно від типу і маркування ці витратні матеріали застосовні в конкретних процесах. Знаючи характеристики зварювальних електродів, вийде правильно вибрати все необхідне для своїх завдань. Я, як майстер, добре розбираюся в зварюванні та обладнанні для цього. У статті нижче розповім усе, що знаю по темі з особистого досвіду.






Які електроди потрібні для різних зварювальних апаратів
Під час вибору зварювальних електродів потрібно виходити з того, яким апаратом доведеться працювати. Для кожного обладнання передбачені свої види витратних елементів:
- Інвертори, трансформатори, випрямлячі. Широка група зварювальних апаратів, що працює з покритими електродами. Металевий стрижень, замикаючи на масу, створює електричну дугу. Від температури він плавиться, надаючи присадний метал для наплавлення висоти шва. Обмазка електрода теж плавиться, виділяючи гази для захисту зварювальної ванни. До роботи з такими розхідниками потрібно звикнути, адже довжина стрижня буде постійно зменшуватися, тож доведеться компенсувати зазор умілим зниженням утримання електродотримача.
- Апарати аргонового зварювання. Працюють з неплавкими електродами, що виготовляються з вольфраму. Зручність роботи полягає в тому, що довжина електрода залишається постійною. Це допомагає зберігати стабільний повітряний зазор між кінцем електрода і виробом, формувати рівний шов. Якщо розплавленого металу кромок недостатньо для заплавлення стику, використовують присадний дріт, який подають вільною рукою. Електрод непокритий, тому для захисту розплавленого металу від реакції з повітрям використовують газ (аргон). Він подається від балона через окремий канал у пальнику.
- Напівавтомати. Використовують зварювальний дріт. Він працює як електрод, замикаючи контакт і плавлячись для наплавлення. Дріт подається автоматично з котушки за допомогою штовхального механізму з електродвигуном. Це теж дає змогу зберігати постійний зазор між пальником і виробом. Зварювальну ванну в цьому випадку захищає газ, що виходить із сопла пальника. Зварювальний дріт буває суцільний і порожнистий. Другий варіант містить усередині флюс (порошок), що додатково захищає метал під час зварювання.
- Споттери. Використовуються для кузовного ремонту. У них вставляються вугільні електроди. Вони неплавкі та непокриті. Проводять струм і одночасно розігрівають метал за рахунок високого опору. Застосовуються для локального розігріву поверхні перед рихтуванням. Ще за допомогою присадного дроту можна заплавити отвір.
Основні характеристики зварювальних електродів
Далі розповім основні характеристики зварювальних електродів, що допоможе вам правильно вибирати витратні матеріали. Для цього враховуйте діаметр стрижня, склад стрижня, склад обмазки. На підставі цих параметрів обирається сила струму, а в разі напівавтоматів - ще й швидкість подачі дроту.
Діаметр покритих електродів буває 1, 2, 3, 4, 5 і 6 мм. У вольфрамових градація електродів йде так: 1.0, 1.6, 2.0, 2.4, 3.2, 4.0, 4.8, 6.4 мм. Зварювальний дріт для напівавтоматів буває перетином 0.6, 0.8, 1.0, 1.2, 1.5, 2.0 мм. Що товщий електрод, то більшу силу струму він витримає, а отже, підійде для зварювання товстіших деталей. При цьому збільшений перетин стрижня дає більший відсоток наплавлення шва в разі розхідників, що плавляться.
Склад стержня, що плавиться, повинен відповідати складу виробу, на якому ведеться зварювання. Конструкції з чорних металів зварюють стрижнями з вуглецевих сталей. Нержавіючі деталі варять електродами з сердечником з нержавійки. Існують електроди для чавуну, алюмінію, інших металів.
Важливо! Неправильний вибір матеріалу сердечника може призвести до тріщин, пор та інших дефектів зварювального шва. Наприклад, коли я варив нержавіючий бак чорними електродами, після охолодження навколошовна зона починала тріщати - це з'являлися мікротріщини, що порушують герметичність.
Склад обмазки покритих електродів
Важливо при виборі витратних матеріалів для зварювання правильно підібрати обмазку електродів. Вона захищає зварювальну ванну від зовнішніх включень, насичує шов необхідними речовинами. Виділю найпоширеніші типи покриттів:
- Кисле (А) - містить оксиди свинцю, заліза, інших металів. Рекомендовано для зварювання сталей з високим вмістом вуглецю і сірки. Є недолік - сильне розбризкування.
- Целюлозне (Ц) - виконано на основі целюлози. Підходить для роботи у всіх просторових положеннях. Активно застосовується в монтажі металоконструкцій. Не підходить для роботи зі сталями, що гартуються.
- Основне (Б) - складається з карбонату кальцію і фтористого кальцію. Відрізняється низьким окисленням. Підходить для зварювання товстих деталей у всіх просторових положеннях. Найкраще проявляє себе при постійному струмі зворотної полярності.
- Рутилове (Р) - до складу обмазки входить рутил. Підходить для роботи постійним і змінним струмом. Зварювання можна вести у всіх просторових положеннях. Не рекомендується з'єднувати конструкції, які працюватимуть в умовах високих температур.
Маркування електродів для зварювання різних металів
Якщо перед вами опинилася пачка електродів, і ви не знаєте, для яких видів зварювання і просторових положень вони підходять, знадобиться вміння читати маркування електродів. Наведу приклад розшифровки маркування покритого електрода Э42А-УОНИИ 13/45. Детальне позначення кожної цифри і букви дивіться на картинці.
Зверніть увагу на останню частину - "Б20". Як ми вже розібралися, "Б" - це покриття, а ось "2" - це рекомендоване просторове положення. Тут варто запам'ятати: 1 - означає, що електрод підходить для всіх просторових положень; 2 - для всіх, окрім вертикального зверху-вниз (знизу-вгору можна); 3 - для всіх, окрім стельового і вертикального; 4 - тільки для нижнього положення. Це пов'язано з плинністю металу. Якщо ігнорувати ці вказівки в маркуванні електродів, неминучі проблеми в роботі, низька якість шва.
Ось рекомендації щодо вибору електродів для зварювання різних металів:
- Вуглецеві сталі - підійдуть електроди типу УОНИ-13/45, УП-1/45.
- Нержавійка - вибирайте ОЗЛ-14, ЛЕЗ-8, АНВ-36.
- Леговані сталі - Е70, Е85, Е100.
- Чавун і його сплави - МНЧ-2, ОЗЧ-6, ОЗЖН-2, ЦЧ-4.
- Мідь та її сплави - ОЗБ-3, АНЦ/ОЗМ-2, OK 94.55, OK 94.25.
Вибір сили струму для електродів
Вибір сили струму для зварювання залежить від товщини металу заготовки і діаметра стрижня самого електрода. Рекомендую дотримуватися загального правила для початкового налаштування зварювального апарату: для кожного міліметра діаметра електрода і виробу встановлюйте 30-40 А струму на обладнанні.
Наприклад, якщо потрібно варити трубу з товщиною стінки 1,5 мм, візьміть електрод діаметром 2 мм і встановіть струм 60 А. Якщо дуга горітиме слабо, електрод почне прилипати, підніміть силу струму до 70-80 А. У разі пропалів, сильного розбризкування металу зварювальної ванни навпаки зменшіть показник. При веденні вертикальних швів розплавлений метал активно стікає вниз під дією власної ваги. Тому тут рекомендую зменшити силу струму на 15% щодо параметрів для нижнього положення.
Вибрати й купити будь-які типи зварювальних електродів можна в інтернет-магазині МотоЗілла. Тут пропонується великий асортимент за діаметрами, розфасовкою, брендами. У наших менеджерів можна дізнатися маркування електродів, застосовність для зварювання конкретних металів, проконсультуватися щодо вибору.
0 комментариев