Заточуємо ланцюг бензопили правильно: ручним способом, верстатом

Ланцюг бензопили тупиться від природної деформації металу в процесі використання. Якщо оснащення потрапляє на цвях, саморіз у дереві, або на камінь, що лежить під колодою, то воно пошкоджується набагато швидше. Це не тільки знижує продуктивність, а й шкодить якості роботи. Інструмент трясе в руках, різ виходить кривий, перевантажується двигун. Нижче описую варіанти ручного заточування ланцюга бензопили і за допомогою верстата. Розповім, що саме потрібно точити і як це робити своїми руками. Маю значний досвід за темою, оскільки утримую майстерню з ремонту та обслуговування бензоінструменту.

Як визначити, що ланцюг потребує заточування?

Спершу опишу, за якими ознаками ви можете зрозуміти, що пильний ланцюг бензинової пилки затупився. Серед основних показників:

  • дерев'яна тирса, що вилітає з-під шини, стала занадто дрібною;
  • знизилася швидкість пропилу;
  • шину клинить у колоді;
  • різ виходить косий (найчастіше він стає не вертикальний, а напівкруглий).

При візуальному вивченні пиляльного ланцюга видно завальцювання кромки на ріжучих зубах. Це означає, що настав час точити оснащення. Але не всі новачки знають, що саме потрібно робити.

Що потрібно точити в пильному ланцюзі бензопили?

Під час ручного або станкового заточування ланцюга бензопили важливо розуміти, що саме потребує заточування. Кожен пильний ланцюг складається з ланок і з'єднується замком. З рівними проміжками на оснащення встановлюється ріжучий зуб. Він буває правий і лівий (визначається за стороною загину верхньої полиці).

Кожен зуб має дві ріжучі грані - горизонтальну (верхню) і вертикальну (бічну). На них встановлений кут заточування з заводу, який буває від 25 до 35 градусів. Що менший кут, то краще полотно пиляє тверді породи дерева. Що більший кут, то швидше йде робота, але це може бути застосовано для м'яких порід, наприклад сосни.

Заточувати необхідно саме дві ці кромки - горизонтальну і вертикальну. При цьому важливо зберегти встановлений на заводі кут заточування, інакше можна зіпсувати все оснащення. Тоді доведеться купувати новий ланцюг на бензопилу.

Покрокове ручне заточування ланцюга бензопили

Даю інструкцію з ручного заточування ланцюга бензопили, щоб ви могли зробити це самостійно вдома. Для процесу потрібні лещата і круглий напилок. Робота виконується в такій послідовності:

  1. Ланцюг разом із шиною (знімати не потрібно) затискається в лещатах так, щоб підніматися на 20 мм над поверхнею притискних губ.
  2. Маркером відзначається місце початку заточування.
  3. Напилок заводиться в ріжучий зуб, виставляється під заводський кут.
  4. Рухами від себе правиться ріжуча кромка. Достатньо три проходи.

Тримати напилок потрібно так, щоб він підходив знизу до горизонтальної полиці зуба. Завдяки такому положенню під час проходу одразу точиться верхня і бічна кромка. Спершу пройдіть усі зуби, загнуті праворуч. Потім точно так само всі, загнуті ліворуч. Орієнтиром буде позначка маркером, яку ви поставили на початку.

Порада! Я помітив, що у новачків напилок може гуляти. Це позначається на правильності ручного заточування ланцюга бензопили. Тому рекомендую використовувати шаблон. Пристосування встановлюється на ланцюг. Воно вже задає правильний кут утримання напилка, не даючи йому зміститися.

Вибираючи пристосування для заточування, враховуйте крок ланцюга. Він буває 3/8, 0,325 або 0,375 дюйма. Перший варіант - найпопулярніший. У нього та інших зуби вважаються низькопрофільними. На потужних пилах зустрічається показник 0,404" з високопрофільними зубами, але навряд чи вам доведеться працювати таким оснащенням. Розмір кроку ланцюга на шаблоні вказується збоку. Якщо виберете не той - зіпсуєте пиляльне полотно.

Ще важливо правильно вибрати діаметр круглого напилка для ручного заточування ланцюга бензопили. Для найпопулярнішого оснащення 3/8 потрібен напилок діаметром 4 мм. Зуби з кроком 0,325 точаться напилком 4,5-4,8 мм. Великий крок 0,404 вимагає розміру 5,2-5,5 мм.

Заточування ланцюга бензопили у верстаті

Верстат для заточування ланцюгів бензинових пил рекомендую використовувати тільки тим, хто займається власноруч заготівлею дров на зиму, включно з валкою дерев. Це дає змогу швидко відновити ріжучу здатність оснащення, не витрачаючи багато зусиль. Робота в ньому відбувається в такій послідовності:

  1. Знайдіть замок на ланцюзі та роз'єднайте його.
  2. Зніміть оснащення з шини і розмістіть у верстаті.
  3. Відзначте перший зуб чорним або синім маркером.
  4. Затисніть ланцюг у пазу на робочій частині верстата.
  5. Підпріть зуб спеціальним упором, що підвищує надійність фіксації.
  6. Не вмикаючи диск, підведіть його, щоб визначити правильність розташування ланцюга щодо каменю.
  7. Якщо кут заточування не той, поправте розташування ланцюга шляхом обертання круглої основи робочої частини.
  8. Увімкніть верстат, опустіть камінь, заточивши ріжучу кромку.
  9. Пересуньте ланцюг до наступного зуба, повторіть операцію.
  10. Закінчивши обробку всіх правих зубів, розгорніть основу робочої частини і пройдіться тепер лівими зубами.

Для якісного заточування досить стикнутися з каменем по одному разу. Перевертаючи камінь під час подальшого заточування, ви досягнете його рівномірного зносу. Купити все необхідне для ручного заточування ланцюга бензинової пилки або для обробки верстатом можна в MotoZilla. Ще тут є робоче оснащення і самі бензопили різних брендів.