Такий інструмент, як електричний паяльник, має бути в кожному домі. З його допомогою можна надійно з'єднати дроти з подальшою ізоляцією, замінити конденсатор, транзистор або резистор у побутовому обладнанні, відновити пошкоджену доріжку на друкованій платі. Потужні версії підійдуть навіть для пайки каструль. Я використовую паяльник, щоб полагодити обірвану проводку в електриці мотоциклів, скутерів, бензоінструменту. Мені нерідко доводиться припаювати дроти до кнопок, датчиків, роз'ємів. Добре розбираючись у темі, поділюся, який паяльник краще купити для різних завдань. Для цього опишу види паяльного обладнання, принцип роботи, можливий діапазон характеристик.






Будова паяльника і принцип роботи
Спершу розповім, як влаштований паяльник. Це дасть уявлення про його головні елементи і принцип роботи. Ручний електричний інструмент складається з:
- Робочого наконечника. Називається серед майстрів жалом. Може бути гострим на конус або у формі топірця. Конструктивно буває пряме жало або Г-подібне. У другому випадку воно зігнуте під 45 градусів для зручної роботи за столом. Наконечник безпосередньо торкається деталей, що припаюються, передаючи на них тепло.
- Нагрівального елемента. Виконаний у вигляді напівпровідника. Розташований у корпусі між рукояткою і жалом. Нагрівається під час проходження електричного струму, оскільки являє собою напівпровідник. Передає тепло наконечнику завдяки безпосередньому контакту.
- Рукоятки. Виготовляється з термостійких матеріалів. Буває дерев'яна, пластикова. Призначена для утримання інструменту під час роботи і захисту користувача від опіків.
- Мережевого дроту. Буває довжиною 1-2 м. Передає живлення від мережі 220 або 110 В до нагрівального елементу.
У деяких моделях є терморегулятор. Він дає змогу керувати ступенем нагріву робочого наконечника в діапазоні від 150 до 450 градусів (залежить від потужності пристрою). Це дуже зручно, коли доводиться паяти то тонкі, то товсті деталі. Вийде обходитися одним інструментом замість кількох. Терморегулятор буває вбудований у рукоятку або винесений в окремий корпус, з'єднаний дротом. Я бачив паяльники з терморегулятором прямо в блоці з мережевою вилкою.
Різновиди типів паяльників
Електричний паяльник може бути у вигляді окремого пристрою або входити до складу паяльної станції. У першому випадку це прямі (рівні) і Г-подібні моделі з ручкою і мережевою вилкою. Компактні, дешеві, легкі. Вони зручні для перевезення, виїзної роботи, не займають багато місця в сумці.
Паяльні станції, типу Neo Tools SL1, містять додатковий блок з дисплеєм, кнопки для точного регулювання температури, підставку для зручного розташування інструменту. Паяльні станції підходять для стаціонарної роботи вдома або в майстерні. Деякі моделі доповнені феном, за допомогою якого ведеться пайка дуже тонких елементів на друкованих платах, наприклад, на мобільних телефонах.
Який паяльник купити за характеристиками і матеріалами
Великий вибір паяльників пропонує інтернет-магазин МотоЗилла. Тут представлені всі типи. Щоб вам було легше зорієнтуватися в розмаїтті, дам більше інформації щодо характеристик, матеріалів та інших особливостей.
Вибір паяльника за потужністю
Вирішуючи, який паяльник краще придбати, враховуйте його потужність, яку я вважаю ключовою характеристикою. Від неї залежить, що вийде робити інструментом. Ось орієнтири, на що здатні паяльники залежно від потужності:
- 8-15 Вт - пайка тонких деталей SMD (не вставляються в отвір плати, а накладаються зверху).
- 20-40 Вт - добре підходить для побутової електроніки (навушники, телефони).
- 40-60 Вт - універсальний показник. Таким інструментом вийде паяти розетки, мережеві подовжувачі, контакти в люстрах, автомобілях, мототехніці. Саме таким працюю я.
- 60-100 Вт - призначені для товстих проводів, масивних клем, мідних радіаторів машин. Можна навіть паяти каструлі.
- 100 Вт і вище - для промислового використання.
Матеріал жала паяльника
Матеріал жала паяльника впливає на його термін служби і ціну. Ось наявні варіанти:
- Чиста мідь. Добре проводить тепло, тому швидко нагріває з'єднувані елементи і припій. Але від самого припою окислюється і роз'їдається. Наконечник потребує постійного очищення. Підійде тільки для побутового застосування в рідкісних випадках. Зате ціна - найдоступніша.
- Мідь з металевим покриттям. Сердечник із міді добре проводить тепло, а металевий шар захищає її від окислення. Це оптимальний варіант для домашнього використання за поєднанням ціни та якості.
- Хромонікелеве покриття. Нікель і хром стійкіші до окислення, тому такі паяльники служать довше. За рахунок гладкої поверхні припій краще сходить із жала, оснащення зручно чистити. Але для роботи знадобиться активний флюс. Рекомендую паяльники типу Neo Tools 40Вт 450°C з нікельованою міддю для дому або напівпрофесійної діяльності. Але ціна у таких приладів вища.
Важливо! Якщо жало з покриттям з часом затупилося, не точіть його на наждаку. Цим ви видалите захисний шар, скоротивши ресурс оснащення.
Щоб захистити жало від окислення, раджу регулярно його лудити. Так робочий елемент довше прослужить.
Особливості нагрівального елемента
При виборі паяльника уточніть, який у нього нагрівальний елемент. Мені доводилося працювати різними пристроями, серед яких нагрів здійснювався за рахунок:
- Ніхромової спіралі. Найпростіший тип, тому найдешевший. Якщо паяльник згорить - нагрівач можна замінити, повернувши інструмент до життя. Але гріється спіраль 1-2 хвилини залежно від потужності. Її складніше регулювати, коли потрібна точна температура. Жало може прогріватися нерівномірно. Раджу такі паяльники для невідповідальної пайки.
- Керамічного нагрівача. На відміну від першого типу, гріється буквально за 15-30 секунд. Стабільно тримає температуру, а кераміка не окислюється. Але матеріал чутливий до механічних навантажень - може тріснути при падінні. Це чудовий вибір для майстерні, гаража, будинку.
- Індукційного пристрою. Задіюється прилад, що генерує струм високої частоти. За рахунок цього гріється саме жало, причому миттєво - за 1-5 секунд. Дуже точно тримає температуру, економно витрачає електроенергію. Але коштує дуже дорого, а також вимагає використання певного жала, що підвищує вартість ремонту. Такий прилад раджу, якщо у вас професійна майстерня або виробництво.
- Трансформатора з імпульсною дією. Трансформатор подає струм на петлю, яка одночасно служить нагрівальним елементом і робочим оснащенням. Струм подається імпульсно. Для цього майстру потрібно натискати кнопку. Працює він потужно, гріється за 1-2 секунди, не енерговитратний. Але ресурс у жала короткий, точність температури не найкраща. Цей вид паяльника купуйте для пайки кабелю, дротів.
Тип живлення паяльника
Електричні паяльники бувають мережеві та акумуляторні. Моделі з проводом підходять для стаціонарної роботи за столом. Якщо потрібно щось припаяти на вулиці, в гаражі - доведеться прокладати подовжувач. Зате вони досить потужні та дешеві.
Акумуляторні паяльники зручні своєю автономністю. За ними не тягнуться дроти, тому легше працювати у важкодоступних місцях. Рекомендую їх для паяння електрики всередині автомобіля, скутера чи мотоцикла. Але час роботи у них короткий, адже енергія швидко витрачається на нагрівання жала. Через акумулятор вони важчі, більші, дорожчі. Ось приклад такої моделі - Ryobi Lithium Lithium RSI4-120G.
Поради щодо купівлі паяльника від майстра
Вирішуючи, який паяльник краще купити для домашніх справ або роботи, крім характеристик, оцініть його зручність. Потримайте інструмент у руці, поверніть його так, як ви зазвичай використовуєте для своїх завдань. Зверніть увагу, наскільки легко утримувати його в такому положенні, чи не втомлюється зап'ястя від ваги.
Для роботи паяльником вам знадобиться припій і флюс. Перший - це дріт у котушках або стрижнях з олова. Припій плавиться, з'єднуючи струмопровідні елементи. Флюс - це порошок, який забезпечує краще змочування жала і ніжок деталей на електросхемі. Деякі виробники припою додають флюс уже в сам дріт, що спрощує роботу. Придбати паяльник для дому або професійну паяльну станцію, а також все необхідне для їх використання можна в МотоЗілла.
0 комментариев