​Як зняти стару фарбу з дерева: хімічні, термічні та механічні способи

Дерево, за правильної обробки, може служити десятиліттями і навіть століттями. Але поступово фарба на ньому вигорає, тріскається, тому потребує оновлення. Спершу необхідно видалити старий шар, все зачистити і нанести новий. Так можна дати "друге життя" старовинному столу, шифоньєру, стільцям, дверям, паркану та іншим дерев'яним конструкціям. Я добре розуміюся на будівельних інструментах і ремонтних технологіях, тому в цій статті розповім, чим і як зняти стару фарбу з дерева, щоб оновити його вигляд.

Механічним ручним інструментом

Механічні ручні інструменти найбільш доступні за ціною. Але у них низька продуктивність. Процес очищення вимагає значних зусиль з боку користувача, тому я рекомендую застосовувати цей спосіб тільки для невеликого обсягу роботи. Він підійде для очищення одних дверей, стільця або столу. Можна скористатися:

Шпателем і щіткою по металу зручно орудувати, коли стара фарба вже потріскалася і частково відпала сама. Таке трапляється на дерев'яних поверхнях, пофарбованих товстим шаром. Починайте роботу в місцях відколів, піддягаючи пласти фарби. За тонкого шару, який тримається досить добре, ефективний наждачний папір. Він просто стирає декоративне оздоблення.

Електроінструментом

За великого обсягу роботи, коли потрібно відновити старі меблі, віконні рами тощо раджу скористатися електроінструментом, що значно підвищує продуктивність. Серед ефективних варіантів:

Робота ведеться послідовно від одного краю до іншого. Але важливо не перестаратися. Якщо затриматися довго на одному місці пелюстковим диском, можливі западини - машинка вибере не тільки фарбу, а й саме дерево. Використання насадки-щітки залишає глибокі борозни в м'якій деревині, тож згодом доведеться їх зачищати шліфувальними дисками або ґрунтувати, щоб вирівняти основу.

Хімічним способом

Зняття старої фарби з дерева хімічним способом не вимагає дорогого інструменту і фізичних зусиль. Задіюють речовини, що розкладають оздоблювальний шар на молекулярному рівні. Фарба просто руйнується, втрачає свою міцність і легко знімається. Для впливу використовуйте ацетон або розчинник типу Вайт-спірит:

  1. Нанесіть засіб на губку.
  2. Обробіть ним пофарбовану поверхню.
  3. Дайте час 5-10 хвилин, щоб розчинник подіяв.
  4. Зніміть стару фарбу ганчіркою, шпателем або щіткою по металу.

При цьому вже не знадобиться сильного натиску, як при звичайній роботі ручним інструментом. Що товстіший шар старої фарби, то більше потрібно розчинника і часу на його вплив. Метод супроводжується різким запахом. Застосовувати його слід у добре провітрюваному приміщенні, але я рекомендую взагалі працювати на вулиці. В іншому разі може запаморочитися голова, виникне нудота, непритомність. Спосіб підійде для невеликої площі обробки.

Термічним способом

Тепер перейду до термічного способу, як зняти стару фарбу з дерев'яної поверхні. На мій погляд, це найдієвіший метод. Суть полягає у впливі високою температурою, завдяки якій лакофарбовий шар розм'якшується і легко видаляється шпателем. Тонка фарба просто згорає.

Працювати можна газовим пальником або будівельним феном. У разі пальника присутнє відкрите полум'я, яким можна зіпсувати навколишні матеріали. Якщо обсяг роботи великий, знадобиться місткий газовий балон, шланги. Це незручно і дорого. Після пальника на дерев'яній поверхні залишаються чорні сліди, тому її доведеться повторно зачищати перед фарбуванням.

Раджу одразу використовувати будівельний фен. Він видає до 620 градусів, але не має відкритого вогню. Це більш безпечно. На дереві не залишається чорних слідів. Купіть для фена насадку з плоским соплом. За рахунок такої конфігурації формується широкий потік гарячого повітря, підвищується продуктивність. Тримайте фен під кутом 45 градусів щодо поверхні. Термічна технологія підходить для видалення фарби з великої площі, будь то паркан, стіни, ворота гаража. Працювати зручно у всіх просторових положеннях.

Не забувайте про ЗІЗ

Наостанок дам корисні рекомендації щодо засобів індивідуального захисту при знятті старої фарби з дерева. Використовуйте захисні окуляри для очей, медичну маску. Так ви не подразните слизові оболонки, не надихаєтеся пилу від болгарки або шліфувальної машинки. Якщо працюєте з розчинником, використовуйте респіратор зі змінними марлевими фільтрами. Під час роботи з хімією знадобляться гумові рукавички. Для всіх інших способів підійдуть звичайні матерчаті робочі рукавички.

Наведені мною способи ефективні для зняття старої фарби з дерева, металу, цегли, бетону, оштукатурених поверхонь. У разі застосування термофена можна використовувати більш високу температуру, оскільки такі матеріали, на відміну від дерева, не горять. А купити все необхідне для видалення старої фарби з різних поверхонь можна в інтернет-магазині MotoZilla.