Як поставити на облік скутер без документів?

Всім привіт! Я - Андрій, і в мене своя майстерня з ремонту скутерів і мотоциклів. А також я співпрацюю з МотоЗілла понад 10 років, допомагаючи клієнтам обирати якісні запчастини. За своєю специфікою я чимало спілкуюся з власниками мопедів. Деякі з них цікавляться у мене, як поставити на облік скутер без документів. Так, навіть зараз таке питання все ще актуальне, хоча рішення про реєстрацію всіх двоколісних транспортних засобів з ДВЗ ухвалено понад 10 років тому. Що ж, дам стислу інструкцію, що робити в рамках українського законодавства в такому разі, якщо ви купили мопед з рук і жодних правовстановлюючих паперів на нього немає.

Навіщо ставити на облік скутер без документів?

В Україні всі транспортні засоби з двигуном внутрішнього згоряння підлягають обов'язковій реєстрації в сервісних центрах МВС. Таке рішення ухвалив 2010 року Кабінет Міністрів. Тому навіть мопеди з ДВЗ менше 50 кубиків потрібно реєструвати. Продаж двоколісного транспортного засобу в салоні супроводжується видачею чека та документів про купівлю. Під час придбання мопеда на вторинному ринку складається договір купівлі-продажу, завірений нотаріально, який підтверджує передачу прав власності.

Після цього, за законом, у нового власника є 10 днів для звернення до сервісного центру МВС і постановки на облік свого двоколісного "залізного коня". Однак старі мопеди (італійські, японські, китайські або ще радянські) коштують так дешево (часом до 200-300 $), що дехто продає і купує їх буквально на вулиці. Жодних договорів при цьому не укладають, а оскільки до 2010 року такий транспорт ніхто не реєстрував, то й документів на нього жодних немає.

Використовують такі мопеди для поїздок на риболовлю або по гриби, поїздок на ринок у маленьких містечках тощо. Право власності передається усно в момент передачі грошей. Зазвичай, для надійності, кличуть кількох знайомих як свідків. Деякі мої клієнти цікавляться, навіщо реєструвати скутер без документів. З особистого досвіду наведу чотири причини:

 • Вимога законодавства. Цим ви дотримуєтеся закону, що дає спокій.
 • Можливість уникнути штрафів і конфіскації. Якщо під час чергової поїздки на ринок вас зупинить співробітник поліції із законної причини, ви будете зобов'язані пред'явити документи на мопед. За їх відсутності вам буде виписано адміністративний штраф. Можлива конфіскація транспортного засобу з постановкою на штрафмайданчик. За кожен день простою на ньому вам доведеться платити.
 • Фіксування майнових прав. Якщо ваш мопед викрадуть, ви зможете подати заяву в розшук, як законний власник. Підтверджувати вашу власність буде ваше прізвище у свідоцтві про реєстрацію, де записані ідентифікаційні відомості щодо скутера.
 • Підвищення ліквідності скутера на вторинному ринку. Коли ви захочете продати мопед, без документів його розглядатимуть, як запчастини. А з документами - як транспортний засіб, за який можна просити нормальну ціну.

Які скутери можна поставити на облік без документів?

Перш, ніж я розповім, як поставити на облік скутер без документів, опишу, для яких ТЗ це можливо. Дія відбувається на підставі Постанови Кабміну №436 від 2010 року. У ній описано спрощену схему постановки на облік скутерів, які існували в Україні до 2010 р., а отже, ніде не значилися (і не могли мати документів, особливо коли йдеться про другого або третього власника).

Для постановки скутера без документів на облік, потрібно, щоб дотримувалися такі чотири умови:

 • Транспортний засіб має бути до 2010 року випуску (оскільки після 2010 вже була обов'язкова реєстрація та ведення документації).
 • На 2010 р. вам повинно було бути більше 16 років. Ці відомості потрібно буде вказувати в полях заяви. Ще вам доведеться давати письмові пояснення, чому у мопеда відсутні документи.
 • Двигун скутера має бути об'ємом до 50 см³.
 • На рамі має зберегтися табличка з читабельними даними. Потрібні: рік випуску, номер рами, що дає змогу ідентифікувати конкретний транспортний засіб.

Якщо цих 4 умов дотримано, можна сміливо звертатися до сервісного центру МВС, щоб поставити скутер без документів на облік. І далі я дам покрокову інструкцію, як це зробити на практиці.

Покрокове керівництво з постановки на облік скутера без документів

Опишу кроки, які пройшли деякі з моїх клієнтів, коли ставили на облік свої мопеди, маючи лише паспорт та ідентифікаційний код:

 1. Приїжджаєте на скутері в будь-який зручний для вас центр МВС.
 2. Займаєте чергу до терміналу.
 3. На табло вводите своє прізвище та обираєте послугу "Реєстрація транспортного засобу". Автомат видасть талон із номером електронної черги.
 4. Коли висвітиться ваш номер, підійдіть до вікна/столу оператора, номер якого теж відобразиться на екрані.
 5. Після заповнення заяви на постановку на облік, скутер направлять на перевірку до експертів. Ті встановлять його марку і модель, колір кузова, переконаються, що транспорт легальний.
 6. З отриманим від експертів висновком знову зверніться до співробітника сервісного центру. Він заповнить додаткові папери, надішле замовлення на виготовлення реєстраційних документів.
 7. Ви оплачуєте в касі вартість бланків, номерного знака, самої послуги. Ціна становить близько 500-600 грн.
 8. У віконці вам видають номерний знак, який потрібно встановити на мопеді ззаду.
 9. Коли свідоцтво про реєстрацію готове, вас знову викликає оператор і видає заповітний шматочок пластику.

Раджу одразу ретельно перевірити кожну букву в прізвищі, звірити номер рами. Якщо зробити це на місці, то в разі помилки вам виправлять усе безкоштовно. Коли помилки виявлені пізніше, перероблення документів доведеться оплачувати знову.

Тепер, ви знаєте, як поставити на облік скутер без документів, щоб перетворити його з умовної купи запчастин в легальний транспортний засіб. Ну а якщо вам знадобляться якісні запчастини на скутер, наприклад: деталі двигуна, лампи, глушники, фільтри та інше, ви завжди зможете їх знайти в інтернет-магазині МотоЗилла.