Зварювальні апарати дають змогу створити надійне нероз'ємне з'єднання металевих деталей. Вони активно застосовуються на виробництвах, заводах, будівельних майданчиках, майстернях. Побутові версії знадобляться в гаражі, приватному будинку, на дачі. Я добре розуміюся на методах зварювання та обладнанні, що використовується для цього. Нижче я опишу види зварювальних апаратів, їхній принцип роботи, необхідні витратні матеріали. Це допоможе вам вибрати пристрій, що відповідає майбутнім завданням по роботі.






Апарати контактного зварювання
Контактне зварювання передбачає застосування електричного трансформатора. У нього є кліщі, що виготовляються з міді. До кожного кінця кліщів підведений кабель із різною полярністю. Кліщі здавлюють дві металеві заготовки щільно між собою. У цей момент через замикання, що утворилося, проходить струм. Утворюється точкове з'єднання. Метод підходить для зварювання тонколистових сталей, дроту, пластин. Не потребує додаткових витратних матеріалів.
За цим же принципом працюють апарати точкового зварювання, які використовуються в СТО. Споттери приварюють таким методом скоби, гребінку, кільця для рихтування кузовів автомобілів. Тільки одна клема є на робочому пістолеті, а інша - підвішується на кузов машини.
Апарати ручного дугового зварювання
Найбільшу категорію серед видів зварювальних апаратів становить обладнання для ручного дугового зварювання. Сюди входять: трансформатори, випрямлячі, інвертори. Трансформатори влаштовані найпростіше - є котушки первинної та вторинної обмотки. Між ними утворюється електромагнітне поле. Завдяки цьому напруга знижується до безпечних 24-48 В, а сила струму збільшується до 100-300 А, щоб плавити метал.
Зварювання відбувається завдяки затиску в тримачі покритого електрода. Другий кабель маси кріпиться на виріб. Торкання кінцем електрода виробу призводить до збудження електричної дуги з температурою 5000 градусів. Від такого нагрівання плавиться сам електрод і кромки металу, утворюється зварний шов. Після закінчення процесу він покритий шлаком, який потрібно відбити. Шлак утворюється в процесі плавлення обмазки електрода, а гази, що виділяються при цьому, захищають зварювальну ванну від зовнішнього повітря.
Випрямлячі перетворюють змінну напругу на постійний струм, тому варять тихіше, а метал при цьому розбризкується менше. Але мені подобаються більше за інших інвертори. У них спершу підвищується в тисячі разів частота струму, а потім він випрямляється діодним мостом у постійний. Такий процес очищає його від перешкод, що робить роботу зварника ще більш комфортною.
Серед переваг купівлі інверторного зварювального апарату:
- компактні габарити, зручні для зберігання;
- невелика вага, що полегшує часте транспортування;
- додаткові функції Anti-Stick, Hot Start, VRD, що спрощують зварювання;
- просте налаштування сили струму;
- більш якісні та красиві зварні шви.
Усі перераховані тут види зварювальних апаратів відносяться до ручного дугового зварювання (РДЗ) або до ММА (Manual Metal Arc), як його називають у міжнародному співтоваристві. Застосовуються в гаражах, на виробництвах, дачах і в приватних будинках. Вважаються недорогим типом обладнання.
Апарати для аргонового зварювання
Апарати для аргонового або аргонодугового зварювання належать до категорії Tungsten Inert Gas або TIG. Процес з'єднання металів відбувається в середовищі інертних газів, що захищають зварювальну ванну. На відміну від РДС, зварювальник маніпулює пальником із неплавким електродом. Він виготовляється з вольфраму і його сплавів. За рахунок постійної довжини електрода легше вести рівний шов. Заточка електрода до товщини голки дає змогу створювати акуратні, тонкі шви на малих струмах, з'єднуючи буквально фольгу. Щільно зведені заготовки можна зварювати за рахунок плавлення крайок. Для заповнення зазорів або утворення товстих швів вільною рукою в зону зварювання подають присадний дріт.
Аргонові зварювальні апарати підходять для виробництв, що спеціалізуються на обробці нержавіючих сталей, алюмінію, міді. А ось із чорними металами працюють погано, тому що на голку швидко налипають окалини.
Апарати для напівавтоматичного зварювання
Напівавтомати належать до зварювання методом MIG/MAG. З їхньою допомогою можливе з'єднання металів у середовищі інертних або активних газів. До перших належать аргон, гелій. А до других - вуглекислота. Гази можна змішувати, наприклад 80% аргону і 20% вуглекислоти, що дає хороші шви з чорних металів.
Зварювальник орудує пальником, через сопло якого подається захисний газ. Ще в ньому є струмознімний мундштук, через який проходить зварювальний дріт. Він штовхається автоматично за допомогою механізму подачі. Зварнику залишається тільки виконувати коливальні рухи для формування шва. Шлаку при цьому немає, поверхня з'єднання виходить чистою, красивою. Дріт одночасно виступає контактом для замикання дуги і присадкою для збільшення обсягу наплавлюваного металу.
Серед переваг напівавтоматичних апаратів для зварювання:
- висока швидкість процесу;
- можливість накладати довгі, безперервні шви;
- хороша видимість зварювальної ванни завдяки відсутності шлаку;
- зварювальник менше відволікається на заміну витратних матеріалів (котушка може містити від 1 до 15 кг зварювального дроту, чого вистачає на довго).
Використовуються напівавтомати для зварювання кузовів машини, складання баків, каркасів, дренажних систем. При установці нержавіючого або алюмінієвого дроту придатні для зварювання легованих сталей і алюмінію.
Автоматичні зварювальні машини
Автоматичні апарати зі зварювання ще називають зварювальними тракторами. У них є система подачі дроту, що виступає електродом. Маса замикається на самому виробі. В окремий бункер на пристрої засипається флюс. Це гранульований порошок, який плавлячись, створює хмару газу, захищаючи розплавлений метал від впливу кисню.
Зварювальний трактор рухається по рейках із заданою оператором швидкістю. Можливе зварювання як на рівних, так і сферичних поверхнях. Обладнання підходить для зварювання трубопроводів великих діаметрів. Від зварювальника потрібно тільки встановити апарат, виставити силу струму, швидкість подачі дроту і флюсу. Далі машина зробить усе сама. Після закінчення зварювання потрібно відбити шлак, що залишається після флюсу.
Апарати для плазмового зварювання
Плазмове зварювання схоже за принципом з ручним дуговим, тільки відбувається за рахунок впливу плазми. Для цього застосовується спеціальний пістолет, у соплі якого розташовані катод і анод. Між ними збуджується електрична дуга, в яку подається газ під тиском. Нагріваючись, він переходить у стан плазми з високою температурою. Присадкою виступає додатковий пруток дроту, що подається вільною рукою зварника. Плазмове зварювання застосовується для з'єднання важкозварюваних сплавів: молібдену, вольфраму, нікелю. Задіюється в авіаційній промисловості.
Обладнання для газового зварювання
Газове зварювання відбувається за допомогою балонів з пропаном або ацетиленом у поєднанні з киснем. Потрібен пальник, усередині якого ці гази змішуються. За рахунок температури полум'я 3000 градусів плавиться метал. Збільшення обсягу шва відбувається шляхом подачі присадного дроту. Устаткування для газового зварювання застосовується комунальними службами під час заміни труб, встановлення лічильників, інших ремонтних робіт.
Які апарати краще для зварювання різних металів?
Підсумовуючи огляд видів зварювальних апаратів, зазначу їхні переваги для різних завдань:
- інвертори та інші пристрої для РДС універсальні за застосуванням, стануть у пригоді в гаражі, майстерні, на дачі;
- аргонові апарати потрібні при зварюванні алюмінію або нержавійки там, де потрібна висока естетичність шва;
- напівавтомати - найшвидші, придатні для роботи з нержавійкою, алюмінієм, чорними металами;
- зварювальні трактори гарні при прокладанні трубопроводів великого діаметра;
- контактне зварювання задіюється при виготовленні огорож із сітки, складання сталевих корпусів, ремонті кузовів авто;
- газовим зварюванням зручно паяти трубки.
Вибираючи зварювальний апарат з перерахованих мною видів, не забудьте про засоби захисту. Під час роботи з електричною дугою обов'язкове використання зварювальної маски. Вона оснащена світлофільтром, що захищає рогівку від опіків. Уберегти руки від високої температури допоможуть краги. Купити різне обладнання для зварювання в Україні, витратні матеріали та ЗІЗ можна в інтернет-магазині МотоЗілла.
0 комментариев