Види фрез для ручного фрезера - повний огляд оснащення для заглибних і кромочних моделей

Маючи ручний фрезерний верстат, можна створювати красиві рельєфні візерунки на дерев'яних поверхнях. Побутові моделі чудово підійдуть для хобі. За допомогою професійних версій вийде випускати меблі, двері, елементи інтер'єру, кухонні пристосування тощо. Самі фрезери бувають заглибні та кромочні. Перші потрібні для роботи на площині, а другі - для обробки країв. Під час експлуатації важливо правильно підбирати оснащення, щоб отримати бажаний результат і потрібну якість. Як майстер, що добре розбирається в ручному інструменті, я розповім про види фрез, що зорієнтує вас у наявному розмаїтті.

Види хвостовиків фрез

Спершу поговоримо про хвостовики фрез. Під цим виразом мається на увазі частина оснащення, що закріплюється в патроні. Хвостовики бувають:

  • Конічні - встановлюються в патрони з конічними отворами. Забезпечують швидку зміну оснащення. Застосовуються на верстатах.
  • Циліндричні - найпоширеніші. Використовуються в ручних фрезерах, підтискаються цангою в патроні.
  • Різьбові - мають різьбу на кінці для більш надійної фіксації. Застосовуються в деяких моделях верстатів з ЧПУ.

Хвостовик циліндричної фрези має таку саму конструкцію, як і хвостовик свердла для дрилі або шуруповерта. Фіксується він у патроні ручної фрезерувальної машини шляхом притискання цангою. Тут важлива сумісність за діаметром. У метричній системі поширені варіанти на 6, 8, 12 мм. Важливо знати, які розміри підтримує саме ваш апарат, і підбирати відповідні.

Якщо ваш фрезер привезений зі США, у нього патрон розрахований на фрези з хвостовиками, виготовленими за дюймовою вимірювальною системою. Там найпопулярніші розміри - 1/2 і 1/4 дюйма. При спробі затиснути таке оснащення в патроні фрезера, виготовленого для європейського ринку, ступінь фіксації може виявитися недостатнім. Це призведе до прокручування фрези, неякісної обробки.

Характеристики фрез і особливості

Вибираючи фрези для своєї фрезерувальної ручної машини, враховуйте інші особливості та характеристики:

  • За матеріалами виготовлення оснащення буває швидкорізальне (для м'яких порід дерева, м'яких металів) і твердосплавне (для щільних матеріалів).
  • За розташуванням ріжучої кромки види фрез класифікуються на вертикальні (добре занурюються в матеріал), похилі та спіральні (захоплюють під час обробки бічні сторони).
  • За конструктивними особливостями фрези бувають монолітні (з цільного шматка металу), збірні (зварені з декількох частин), зі змінним елементом (ріжучакромка від'єднується для заміни), комбіновані (кілька деталей з ріжучими кромками збираються на єдиній осі).

Від перерахованих мною особливостей залежить ціна фрези в Україні, термін служби, якість обробки.

Види фрез за формою і призначенням

Якщо ви поповнили свій асортимент інструментів ручним фрезером, то варто розібратися у видах фрез. Вони бувають декількох типів. У кожного - своє завдання.

Кромкові фрези

Кромкові види фрез призначені для обробки країв заготовок. Їх я використовую для МДФ, фанери, дощок, пластику. Вони надають виробу завершеного вигляду, роблять периметр акуратнішим. Основне призначення - декоративне. За різновидами кромочні фрези бувають:

  • Фасонні - вважаються кутовими, зрізають гострі кути під 45 градусів, створюють акуратну фаску.
  • Фігурні - по-іншому, називаються профільні. Створюють складний, декоративний малюнок на краю заготовки. Підходять для виготовлення лиштви, фасадних панелей.
  • Скруглювальні - на відміну від фасонних, роблять не косу кромку, а заокруглену. Радіус залежить від вигину ріжучого леза. Деталь виходить більш безпечною, з м'яким краєм.
  • Галтельні - мають опукло-увігнутий профіль. За рахунок нього надають краю округлу форму з напівкруглим жолобком. Пом'якшують переходи. Застосовуються для оформлення полиць, підвіконь, плінтусів, лиштви.
  • Калевочні - мають бортик внизу і вгорі, завдяки чому виходить невелика рівна зона у вигляді полиці (сходинки). Між полицями розташовується заокруглена частина. Так можна акуратно оформити віконні штапики, рами картин.
  • Четвертні - прямокутні фрези, що вибирають рівний паз із кутом 90 градусів. Застосовуються для створення бортика, що утримує скло або фанеру в посадковому місці.
  • Фальцеві - створюють ступінчастий зріз по краю заготовки. Найчастіше задіюються в меблевому або столярному виробництві. За допомогою оснащення вибирається кут, щоб туди вставити дно або задню стінку каркаса.

Головна особливість кромочних фрез - наявність підшипника на торці. Він служить опорою, забезпечуючи легке переміщення оснащення вздовж краю виробу. За таким елементом ви завжди зможете знати, як відрізнити кромочні фрези від інших видів.

Пазові фрези

Як ви зрозуміли з назви, пазові фрези вибирають пази. Найчастіше використовуються із занурювальними ручними фрезерувальними машинами. Ось види пазових фрез за типом впливу на матеріал і формою:

  • Прямі - створюють прямокутну вибірку різної ширини.
  • Галтельні - роблять прямокутну вибірку з напівкруглим дном.
  • Галтельні V-подібні - надають дну V-подібної форми. Стінки канавки при цьому залишаються рівними, вертикальними.
  • Конструкційні - мають конфігурацію Т-подібну або "ластівчин хвіст". Створюють фігурні пази з можливістю зачеплення інших елементів всередині. Застосовуються для виготовлення надійного з'єднання за системою "шип-паз".

Пазові види фрез потрібні для виготовлення пазів. Одні відіграють декоративну роль, наприклад, для прикрашання поверхні оздоблювальних панелей, вхідних і міжкімнатних дверей. Інші вибирають канавки для встановлення днища, задніх стінок, полиць.

Фігірейні фрези

Фігірейні фрези потрібні для створення профільних з'єднань під час складання панелей, щитів, дверей, віконних рам. Вони надають пазу складної форми. Таке оснащення продається в наборах. Працювати ним можна тільки за напрямком волокон, інакше порве деревину. Може оснащуватися підшипниками для направлення або працювати з упором. Кут ріжучої фаски можливий 15, 25 або 45 градусів. За видами фігірейні фрези бувають для обв'язки, для фільонки, а також кромочні.

На відміну від ручного інструменту, фрезери з оснащенням значно підвищують продуктивність при обробці дерева, алюмінію, міді, пластику. Це актуально навіть для хобі, щоб створювати вироби з дерева вдома своїми руками. У комерційній сфері жоден тесля не обійдеться без фрезера і комплектуючих до нього.

Під час роботи з фрезерною машиною не забувайте про екіпіровку. Вам знадобляться захисні окуляри, рукавички. Використовуючи електричний апарат по багато годин на день, голова може боліти від шуму. Тоді одягайте захисні навушники. Купити різний інструмент для обробки дерева та металу, оснащення до нього та засоби індивідуального захисту можна в MotoZilla.