Паркет - один із найблагородніших видів підлогового покриття. Він служить десятиліттями, на відміну від лінолеуму, ковроліну і навіть ламінату. Вузькі планки натурального дерева мають набагато красивіший вигляд, ніж широка дошка для підлоги. Недарма його стелили в палацах, заміських будинках знаті. Зараз укласти паркет можна у квартирі або приватному будинку. У продажу багато варіантів за кольором, видом дерева. Спосіб укладання впливає на дизайн. Але щоб покриття довго радувало вас своїм виглядом, важливий правильний догляд. Сюди входить шліфування паркету, і сьогодні я опишу, коли воно потрібне, як відбувається, які інструменти знадобляться.






Коли потрібне шліфування паркету
Хоча паркетна дошка набагато міцніша за ламінат (пресовану тирсу) і лінолеум, від падіння предметів залишаються відколи. Пересування меблів може призвести до утворення подряпин. Серед інших ознак, що вказують на необхідність відшліфувати паркет:
- поверхня стає нерівною, з'являються вм'ятини;
- верхній шар лаку стерся в прохідних зонах, тому забарвлення підлоги нерівномірне;
- з'явилися темні сліди від пролитих рідин;
- уся поверхня потьмяніла, має недоглянутий вигляд;
- утворилися здуття, щілини між плашками;
- підлога скрипить під час ходіння.
У такому разі потрібно відновити паркетну дошку шляхом шліфування. Зробити це можна, найнявши майстра, або своїми руками. У другому випадку вам знадобляться інструменти. Як майстер, що добре розбирається в них, розповім докладніше.
Уточнення понять і видів шліфування
Шліфування паркету може бути різним, від чого залежить кінцевий вибір інструменту. Якщо покриття сильно зношене, є глибокі подряпини і відколи, хочете повністю замінити колір лаку - потрібне грубе шліфування паркету. По-іншому, воно називається циклювання. При циклюванні знімається верхній шар висотою 1-2 мм.
Якщо глибоких подряпин і відколів немає, а потрібно лише вирівняти дрібні нерівності, усунути потертості, освіжити наявний декоративний шар - виконується легке шліфування паркету. Під час такої процедури знімається 0.1-0.3 мм верхнього шару. Легке шліфування застосовується як фінішна обробка після циклювання. Тепер, коли ви розумієте різницю між циклюванням і шліфуванням паркету, переходжу до детального опису процесів.
Циклювання паркету
Циклювання паркету виконується циклювальною машиною. Вона буває двох типів - барабанна і дискова. Диск застосовується для тонкого шліфування, тому зняття 1-2 мм краще проводити барабанним апаратом. На робочий елемент надягається абразивна стрічка із зернистістю 40 Р. Раджу підключити машинку до будівельного пилососа (якщо в неї немає власного мішка), оскільки тирси буде багато.
Процес відбувається в такій послідовності:
- Зніміть килими, видаліть із приміщення всі меблі.
- Від'єднайте плінтуси.
- Закрийте двері в кімнату і закрийте щілини ганчіркою, щоб пил не проникав у сусідні приміщення.
- Видаліть із паркету цвяхи, що стирчать.
- Встановіть машинку на кут, увімкніть апарат.
- Рухайтеся поздовжньо волокнам дерева або по діагоналі, якщо плашки укладені ялинкою.
- Пройшовши смугу вздовж усієї довжини кімнати, переходьте на наступну смугу. При цьому раджу трохи захоплювати вже очищену зону (працювати в нахлест).
Дехто змочує паркет перед циклюванням, щоб зменшити кількість пилу. Я проти такого. Мокра тирса і стружка перетворяться на кашу, яка заб'є стрічку, може пошкодити інші деталі обладнання. Ділянки дерева без лаку можуть набрякнути, що змінить рельєф, дасть неправильний результат.
Рекомендую не затримуватися довго на одному місці, щоб не було нерівностей. Намагайтеся тиснути на апарат однаково - від цього залежить якість циклювання. У кути і ділянки під батареями барабанною машиною не підлізти. Тут потрібна вібраційна шліфувальна машинка ручного типу. У неї підошва у вигляді праски або прямокутника, що полегшує доступ у такі місця.
Циклювання потрібно проводити раз на 7-12 років, залежно від навантаження на підлогове покриття. Це дає змогу повністю оновити його. Після циклювання обов'язково проводиться фінішне шліфування дошки.
Ручне шліфування паркету, підлогової дошки
Якщо потрібно лише усунути потертості та дрібні подряпини, достатньо шліфування паркету ручним електричним інструментом. Тут така обробка виступає самостійним процесом, а не як завершальний після циклювання. Освіжати паркет потрібно раз на 3-5 років, що залежить від місця укладання, інтенсивності трафіку.
Шліфування паркету виконується ексцентриковою шліфувальною машиною. У ній підошва здійснює рухи взад-вперед. На підошву надівається абразивна насадка зернистістю 60-80 Р. Альтернатива - стрічкова шліфувальна машина. У неї оснащення рухається по колу, будучи натягнутим на двох валиках. Це допомагає домогтися потрібної рівності площини. Ще один інструмент - болгарка з пелюстковими кругами. Але з її допомогою складніше домогтися потрібної рівномірності обробки.
Робота ведеться таким чином:
- Приберіть меблі та все інше, що є на підлозі.
- Пропилососьте поверхню.
- Видаліть цвяхи, що виступають, або забийте їх глибше.
- Починайте вести машинкою від кута вздовж планок. Не тисніть на інструмент.
- Поділіть візуально кімнату на секції та планомірно проходьте їх, щоб не було пропусків.
- Не затримуйтеся довго на одній ділянці, підтримуйте рівномірну швидкість.






Після первинного шліфування паркету, огляньте поверхню. Заклейте шпаклівкою по дереву тріщини, відколи. Встановіть оснащення зернистістю 100-180 Р і виконайте фінішну обробку. Останній етап потрібен, щоб зачистити риски від більшого абразиву. Він надає підлозі ідеальної гладкості.
Важливо! Раджу працювати в денний час, щоб добре бачити всі нерівності, дефекти. Не потрібно шліфувати поперек дошки - залишаться борозни.
Для обробки кутів рекомендую скористатися реноватором з трикутною насадкою і абразивною накладкою. Так набагато легше дістатися в найзатишніші місця навіть під трубами.
Не забувайте використовувати засоби захисту під час роботи зі шліфувальним інструментом. Рекомендую не нехтувати окулярами, респіратором і рукавичками. Після шліфування паркету вам знадобляться ґрунтовка, масла, віск, лаки для дерева, фарбувальний інвентар. Це теж можна придбати в МотоЗілла.
0 комментариев