Вдома або в машині у більшості людей зберігається хоч якийсь набір інструментів. Але якщо ви опинилися далеко від свого житла або автомобіля, і потрібно виконати дрібну роботу, стане в пригоді мультитул. Це не просто ніж і відкривачка - а повноцінний набір корисних інструментів в одному корпусі. У мене завжди при собі такий аксесуар. Як досвідчений користувач, я розповім, що таке мультитул, які інструменти він може містити, що вийде ними робити. Нижче дам поради щодо вибору надійного мультитула, які стануть у пригоді новачкам.






Види мультитулів
Відповідаючи, що таке мультитул, наведу для порівняння складаний ніж. Він має схожу конструкцію з рукояткою і висувними інструментами. Тільки на відміну від ножа, у ньому набагато більше пристосувань. Через це ширина рукоятки, куди вони всі ховаються в складеному вигляді, досягає 20 мм.
Вибираючи мультитул, враховуйте його тип, від якого залежать можливості використання, робочі характеристики:
- Класичний мультитул. У розсувній конструкції обов'язково є пасатижі, які ховаються всередину, а також набір пилочок, викруток, ножів, відкривачки. Корпус може бути симетричним, або одна сторона ширша, а друга вужча. Інвентар досить великий, важкий. Повногабаритний мультитул важить 250-300 грамів.
- Кишеньковий мультитул. Виконується без пасатижів, завдяки чому набагато компактніший і легший. Зазвичай важить 150-250 грамів. Містить ножиці, викрутку, відкривачку. Часто позиціонується як EDC-ніж. Багато прикладів цього типу мультитулів є у швейцарської компанії Victorinox.
- Мультитул у вигляді картки. Виконаний із пофарбованого металу. Містить висувне лезо, лінійку, плоскі ріжкові ключі, викрутку. Набір мінімальний, зате картка легко поміщається в гаманець. Призначена для екстрених ситуацій, але застосування сильно обмежене через мізерний набір функцій.
- Брелок-мультитул. Мініатюрна версія повнорозмірного мультитула. Завдяки зменшеним розмірам важить 50-100 грамів. Містить ніж, пилку, викрутку, відкривачку. Усе маленьке, тоненьке - підходить для легких завдань.
Ще бувають спеціалізовані мультитули. Вони розраховані на вузькі завдання. Наприклад, в одному є багато шестигранних і комбінованих ключів, викруток, що стане в пригоді під час ремонту велосипеда. В іншому - точилка для ножа, пилка по дереву, гачкознімач - такі потрібні для риболовлі.
Які інструменти бувають у мультитулі
Вибираючи мультитул, ви помітите позначення "14 в 1", "19 в 1", "24 в 1" та інші. Цифри означають, скільки інструментів містить конкретна модель. Для економії місця деякі інструменти скомбіновані. Наприклад, пасатижі можуть містити плоскі губки для захоплення тонких деталей, зубчасті напівкруглі губки, кусачки, отвір для зняття ізоляції. Це вважається як 4 інструменти. Відкривачка може бути складної форми, придатної для залізних консерв, пивних пляшок, скляних банок з металевими кришками.
Ось перелік інструментів, якими виробники оснащують мультитули, та їхнє призначення:
- Ножове рівне лезо. Буває довжиною від 40 до 90 мм. Підходить для різання продуктів, мотузок, тканини, стругання дерева.
- Лезо із серрейторним заточуванням. Ріжуча кромка хвиляста, заточена під скіс на один бік. Зручна для різання волокнистих матеріалів, включно зі щільними тканинами, канатами.
- Пасатижі. Застосовуються для викручування металовиробів, утримання предметів, сплющування м'яких металів.
- Кусачки. Мають дві гострі грані. Використовуються для перекушування дроту, прутків.
- Шило. Буває класичне (кругле в розрізі) або з прямокутним перетином на конус. Проробляє отвори в шкірі, щільних тканинах. Якщо оснащення з власним отвором, вийде протягнути крізь матеріал нитку.
- Інструмент для зачищення ізоляції. Виїмка із заточеною кромкою. Допомагає швидко очистити кінці дроту для встановлення в клемні колодки.
- Склобій. Гострий, короткий конус. Застосовується для точкового підвищеного навантаження, щоб швидко розбити скло автомобіля або квартирне вікно, якщо потрібно створити прохід в екстреній ситуації.
- Ножиці. З класичною ріжучою частиною, але у вигляді рівного упору під палець замість кільця. Підходять для рівних або фігурних вирізів паперу, тканини.
- Викрутка. Буває фігурна, плоска. Може бути реалізована на кінці пилки, напилка, або як окремий інструмент.
- Бітотримач. Використовується для фіксації біт зі шліцами або торцевих головок. У другому випадку в комплекті можуть бути біти розміром від М4 до М10.
- Пилка по дереву. Забезпечена одинарним або подвійним рядом зубів, легко пиляє гілки, сучки.
- Напилок. Має рифлену поверхню. Використовується для шліфування, згладжування нерівностей, зняття покриття (локально).
- Стропоріз. Загнутий гак із гострою внутрішньою кромкою. Ефективно ріже товсті стежки за одне натискання. Не потрібно пиляти, як у випадку роботи ножем.
- Відкривачка для пляшок. Загнута частина з підчіплювальним ребром. Підходить для стандартних пляшок.
- Відкривачка для консервів. Має гостре лезо для проколу банки, і упор для прорізання і просування по кришці.
- Лінійка. Оснащена лазерним гравіюванням. Ділення відповідають метричній системі вимірювання. Може бути довжиною 5-8 см. Допоможе точно виміряти невеликі деталі.
- Молоток. Використовується для забивання невеликих цвяхів.
- Сокирка. Підійде для рубки гілок, колки тонких дров.
Варто знати! Інструменти в мультитулі можуть бути із замком або без нього. Замок фіксує оснащення у відкритому положенні, запобігаючи його мимовільному складанню під навантаженням. Таке виконання підвищує безпеку. Для розблокування замка необхідно натиснути на стопорну пластину (тип лайнер-лок) або на кнопку, розташовану на ребрі корпусу. Раджу купувати мультитули із замком - у мене саме такий.
Пам'ятайте, що чим більше інструментів у мультитулі, тим він більший, важчий, дорожчий. При великому наборі інструментів мультитул називають "поличником". Це пов'язано з тим, що його досить важко носити в кишені або навіть на поясі. Найчастіше інвентар зберігають на полиці над робочим столом або в бардачку машини, щоб він був завжди під рукою. У мене повногабаритний мультитул на 19 інструментів. Я пробував носити його в чохлі на поясі - сильно випирає під одягом. Ношу в сумці-гаманці з плечовим ременем. А ось мій брелок-мультитул легко поміщається в кишені навіть із ключами. Але я його помістив у рюкзак для поїздок.
Як вибрати мультитул
Дізнавшись, що таке мультитул і які види інструментів бувають, перейдемо до порад щодо вибору. Насамперед рекомендую подумати, в яких ситуаціях ви найчастіше потребуєте різних пристосувань. Це підкаже, яке конкретне оснащення знадобиться.
Для походів, риболовлі потрібні: ніж, відкривачка, стропоріз, ножівка, кусачки, пасатижі. Дрібний ремонт скутера, автомобіля вимагає бітотримача з можливістю встановлення торцевих головок, і набору самих головок у гумовому ложементі. Для частих робіт із тканинами, папером знадобляться ножиці, вбудована вимірювальна лінійка, шило, пристосування для протягування нитки. Електрику потрібне оснащення для зняття ізоляції, перекушування проводів, а також викрутки.
Ще при виборі враховуйте:
- Розмір і вагу. Бувають від 50 до 300 г. Думайте, як ви будете носити мультитул.
- Матеріал. Раджу купувати мультитули з нержавійки.
- Бренд. Від цього залежить ціна. Дешеві мультитули є у Ganzo, Active. Якісні та дорогі - Leatherman, Victorinox.
Порада! Вибираючи мультитул, звертайте увагу на наявність чохла. Він забезпечить зручне носіння інструмента на поясі. З чохла легко можна дістати мультитул. В іншому разі вам доведеться носити важкий аксесуар у кишені.
Сподіваюся, мій огляд допоміг розібратися, що таке мультитул, які вони бувають і навіщо потрібні. Мене не раз виручав цей аксесуар під час несподіваної поломки вимикачів, розеток, подовжувачів, кранів, газової плити, коли під рукою не було іншого інструменту. В інтернет-магазині МотоЗилла є сотні мультитулів від різних брендів. Тут можна вибрати відповідну модель за кількістю і типом оснащення, бюджетом.
0 комментариев