У мою ремонтну майстерню періодично потрапляють верстати, електроінструменти та різне обладнання. Мені добре відома їхня будова, особливості, принцип роботи і поломки. У цій статті я розповім, що таке рейсмусовий верстат, як його використовують, і дам поради щодо вибору. Сподіваюся, ця інформація стане в пригоді вам перед покупкою.






Пристрій і принцип роботи
Рейсмусовий верстат або рейсмус - це обладнання для деревообробки. Його призначення - поздовжнє стругання дощок або бруса. За допомогою такої електричної машини можна вирівняти дерев'яну поверхню, надати заготівлі однаковий перетин по всій довжині. Особливо виправдане застосування рейсмуса, на мій погляд, під час обробки довгих дощок і великого обсягу роботи. Ручним інструментом це відбувається набагато повільніше, а ось на верстаті процес "кипить".
Краще зрозуміти, що таке рейсмус, допоможе опис його будови. Верстат складається з таких вузлів і частин:
- Станина. Жорстка конструкція з чавуну або сталі, що представляє основу. За рахунок своєї маси забезпечує стійкість обладнання.
- Подавальна платформа. Робочий стіл, на якому розміщується заготовка. По ній вона рухається в процесі обробки. У великих верстатів стіл може доповнюватися роликами, що полегшують проштовхування довгих дощок.
- Електричний двигун. Живиться від мережі 220 або 380 В. Залежно від своєї конфігурації і перетину обмотки видає певну потужність.
- Ножовий вал. Отримує крутний момент від електромотора, завдяки чому обертається на швидкості 6-10 тис. об/хв. Вал оснащений вбудованими ножами (зазвичай двома), які знімають верхній шар деревини із заготовки.
- Подавальна система. Складається з притискних і подавальних гумових валів. Вони фіксують дошку і протягують її через робочу зону. Забезпечують стабільне положення для рівномірної обробки.
- Система видалення стружки. За допомогою підключення будівельного пилососа захоплює стружку і відводить її в мішок. Без пилососа тирса просто буде накопичуватися на робочому столі, закриваючи оглядовість.
- Органи регулювання. За допомогою гвинтів можна налаштувати висоту розташування ножа, що визначить висоту зняття дерева із заготовки. У деяких моделях можна нахиляти барабан для косої обробки поверхні. Тоді з одного краю буде зніматися більше матеріалу, ніж з іншого. Це дає змогу робити трапецієподібні дошки або кромку з косим зрізом.
Промислові рейсмуси наділяються ЧПУ і працюють за завантаженими макетами, кресленнями. Це допомагає швидко змінювати налаштування при різноманітній обробці. Зберігати в пам'яті варіанти стругання.
Що можна робити за допомогою рейсмуса
Рейсмус - це багатофункціональний корисний верстат, за допомогою якого можна виконувати такі операції:
- Створювати ідеально рівну поверхню за рівнем, що особливо важливо після фуганка, від якого залишаються легкі хвилі.
- Підганяти заготовки під точні розміри, задані в кресленнях.
- Швидко покращувати поверхню, видаляючи шорсткість від стрічкової пилки.
- Робити дошки однаковими за товщиною.
Обробляти дошки в рейсмусі можна як широким боком, так і вузьким. Тут усе залежить від ширини та висоти робочого простору. Оскільки рейсмусові верстати мають портальну конструкцію, вставити деталь більше, ніж передбачено її отвором, не вийде. Максимальна довжина оброблюваної дошки нічим не обмежена за рахунок наскрізної конструкції верстата. Брус завдовжки 2-2.5 м можна стругати самому. Довші заготовки краще підтримувати другій людині, зі зворотного боку верстата.
Вважаю рейсмусовий верстат практичним для серійної обробки, коли потрібно багато однакових дерев'яних деталей. Це стане в пригоді при виготовленні меблів, альтанки, паркану, дверей, дерев'яних воріт, столу тощо. Тоді при близькому розташуванні дощок вони виглядатимуть ідентично, вийде зберегти площину. Для остаточної обробки після рейсмуса вам знадобиться шліфувальна машина. Після неї можна фарбувати готовий виріб.
Види рейсмусових верстатів
Рейсмуси поділяються на:
- Побутові. Встановлюються на столі. Мало важать (20-30 кг), легко переміщуються, мають низьку потужність до 3 кВт. Зважаючи на невелику портальну конструкцію, обробляють заготовки шириною не більше 330 мм. Використовуються для м'яких порід дерева.
- Промислові. Найчастіше мають власні ніжки, тому базуються стаціонарно на підлозі. Видають потужність до 10 кВт. Можуть стругати дошки шириною до 600 мм, добре справляються з твердими породами дерева. Витривалі, продуктивні, але дуже галасливі й дорогі.
- Комбіновані. Поєднують функції фуганка і рейсмуса, чим економлять місце в майстерні. Але зміна видів обробки вимагає переналаштування обладнання. Вважаються універсальним інструментом для невеликих підприємств, які не можуть дозволити собі окремі пристрої.
- Автоматичні. Наділені системою подачі заготовки з автоматичним приводом. Оператору не потрібно штовхати дошку - вона захоплюється і проштовхується з виставленою швидкістю сама. Це підвищує безпеку, вимагає менше зусиль з боку людини. Але коштують такі моделі дорожче.
Найчастіше в конструкції рейсмуса тільки один вал із ножами. Але зустрічаються моделі з двома барабанами. Один розташований вгорі, а другий - у робочому столі. Така конфігурація підвищує продуктивність, оскільки дерев'яна деталь одночасно обробляється з двох сторін.
Як вибрати рейсмусовий верстат
Тепер, коли ви розумієте, що таке рейсмус і які операції можна на ньому виконувати, опишу критерії вибору. Тут важливо враховувати характеристики і майбутні завдання по роботі.
Потужність
Залежно від майбутніх сценаріїв використання вибирайте рейсмус з такою характеристикою:
- 1.5-2.0 кВт - для дачі, для дому, для хобі, періодичного застосування в невеликих обсягах;
- 2.2-3.0 кВт - для майстерні, напівпрофесійного використання, роботи з м'якими породами;
- 3.3-10 кВт - для підприємства, що спеціалізується на виготовленні виробів з дерева, обробки твердих порід.
Від потужності залежить висота зняття матеріалу за один прохід. Малопотужні моделі знімають до 2 мм. Більш продуктивні - до 6-8 мм за раз.
Ширина стругання
Ширина стругання залежить від ширини робочого столу. Тут теж важливо враховувати майбутні завдання:
- до 250 мм - підійде для обробки планок, рейок, бруса;
- 250-330 мм - для підлогової дошки, меблевих щитів;
- понад 330 мм - для виготовлення стільниць, оздоблювальних панелей.
Висота стругання
Висота бруса або дошки по ребру, яку вийде стругати в рейсмусі, залежить від висоти порталу. Для тонких деталей достатньо моделі з показником 120 мм. Для балок і стовпів - 200 мм. Для більших виробів - понад 200 мм.
Швидкість обертання вала
Характеристика впливає на продуктивність. Показника 6-8 тис. об/хв достатньо для побутових версій. Для напівпрофесійних і професійних вибирайте моделі від 8000 об/хв. Що вища швидкість, то чистіша поверхня. Але під час роботи зі щільними породами дерева важливо стежити за гостротою ножів.
Якщо перед вами не стоїть завдання з об'ємної серійної обробки деревини, багато процесів, що виконуються на рейсмусовому верстаті, можна зробити електрорубанком. Під час роботи з деревом вам також може стати в пригоді фрезер, дискова пила, електролобзик та інші інструменти. Купити їх можна в МотоЗілла.
0 комментариев