Реноватор: визначення, що вміє, які насадки бувають, де використовувати

Якби мене, як майстра, запитали, що таке реноватор, я б відповів, що реноватор - це універсальний різак. По-іншому, його називають мультитул серед інструментів, мультиінструмент, осцилятор. Остання назва пов'язана з його принципом роботи, а попередні підкреслюють універсальність застосування. Нижче я опишу, що він вміє, які насадки до нього продаються, де застосовується. Упевнений, це допоможе вам вирішити, чи потрібен вам такий інструмент для дому, гаража або майстерні.

Як працює реноватор

Реноватор складається з таких вузлів як:

  • електромотор;
  • довгастий пластиковий корпус;
  • редуктор;
  • патрон, що утримує насадки;
  • система охолодження для відведення тепла від двигуна;
  • кнопка ввімкнення для запуску.

Реноватор - це електричний ручний інструмент, у якому енергія змушує обертатися мотор. Потім за допомогою редуктора з ексцентриковим механізмом обертання перетворюється на коливання (вібрацію). Осциляція становить 5-20 градусів у кожну сторону. Завдяки цьому робочий хід оснащення легко контролювати. Завдяки невеликій амплітуді коливальних рухів, виходить точно працювати. Висока частота вібрації (близько 20000 за хвилину) забезпечує досить швидку роботу за скромного ходу оснащення.

Що вміє реноватор

Я вважаю, що реноватор - це допоміжний інструмент. Він замінює собою болгарку, дискову пилу, шліфувальну машину, фрезер, шпатель. Дуже добре підходить для демонтажу і підготовчих робіт. За допомогою реноватора можна виконувати такі завдання як:

  • різання дерев'яного бруса, пластикових листів, керамічної плитки;
  • зрізання сталевих, мідних, алюмінієвих прутів, зрізання цвяхів і саморізів під капелюшок;
  • штроблення каналів у стіні під прокладку проводки;
  • перерізання пластикових і металевих водопровідних труб;
  • підрізування карнизів, плінтусів, перил;
  • зняття з поверхонь герметика, старої фарби, підлогових покриттів, наклейок;
  • видалення шару іржі з металу;
  • шліфування деревини перед фарбуванням.

Хоча за продуктивністю багатофункціональний інструмент програє вузькоспеціалізованому, у нього є явна перевага - реноватором зручно працювати у важкодоступних місцях. Я застосовую його, коли мені потрібно відрізати щось близько до стіни або до підлоги, а також орудувати у вузьких технічних нішах, коробах. Болгарку ви не зможете підвести під прямим кутом близько до підлоги, оскільки захисний кожух вимагає деякого нахилу. Мультитулом вийде відрізати виріб буквально врівень із поверхнею.

Види насадок для реноватора

Реноватором можна легко вибрати чверть або паз у брусі, зрізати куточок плитки під комунікації, покроїти листовий матеріал. Для правильного виконання роботи потрібно підібрати відповідну насадку. Виділю основні види оснащення, що робить цей інструмент багатофункціональним.

Відрізні

Пильні насадки для реноватора діляться на три види:

  • Занурювальні (вузькі, прямокутні) із зубцями на торці - допомагають виконувати вузькі різи, наприклад, вирізати квадрат під установку розетки в гіпсокартоні. Бувають різної ширини, аж до 10 мм, тому можна підлізти куди завгодно.
  • Сегментні - мають напівкруглу плоску форму з довгою лінією зубців. Підходять для різання плитки, дощок, ламінату, листового металу.
  • BiM - мають біметалічну кромку. Застосовуються для різання дощок із цвяхами, а також для крою алюмінію, міді.

Шліфувальні

Насадки для шліфування встановлюються на реноватор через трикутну підошву (дельту). Між собою ця категорія оснащення ділиться на три типи:

  • Листи наждачного паперу - кріпляться за допомогою липучки. Підходять для зачищення віконних рам, елементів меблів. Трикутна форма забезпечує легкий доступ до кутів. Мені подобається працювати таким оснащенням у важкодоступних місцях.
  • Платформа з подушкою - має м'який прошарок між підошвою і наждачним папером, що дає змогу шліфувати нерівні поверхні.
  • Сітка або металева основа - використовуються для зняття іржі, лаку, клею, старої фарби.
  • Карборундові - мають покриття з карбіду вольфраму. Підходять для затирання каменю, бетону, цегли, чищення швів між плитками.
  • Зубчасті по бетону - застосовуються для очищення поверхні цегли і бетону від розчину, нерівностей.

Шабери

Скребкові насадки бувають металеві жорсткі та гнучкі. За формою - прямокутні, трапецієподібні. Застосовуються для демонтажу підлогових покриттів (ковролін, лінолеум), зняття плиткового клею, герметика.

Полірувальні

Фетрові або повстяні листи застосовуються для полірування металу, дерева, каменю або пластику. Дають змогу домогтися ідеально гладкої фінішної поверхні. У випадку з нержавійкою дають дзеркальний ефект.

Важливо! При виборі насадок дивіться на маркування. Для дерева оснащення прописується як WOOD. Для металу - METAL. Для бетону - DIAMOND. Якщо вказано MULTI - значить насадки підходять для змішаних матеріалів.

Насадка для пилососа являє собою довгу пластикову трубку, підключену до патрона. Вона всмоктує пил, забезпечуючи чистоту робочого місця і хорошу видимість оброблюваної зони.

На що звернути увагу під час вибору

Якщо ви вирішили придбати реноватор, ось параметри, на які варто звертати увагу:

  • Потужність. Буває від 160 до 500 Вт. Що вища цифра, то легше інструменту працювати з твердими матеріалами. Версії до 300 Вт вважаються побутовими.
  • Тип живлення. Акумуляторні реноватори зручні своєю автономністю, можливістю використання на даху, в підвалі, під машиною - все це без дротів. Але час роботи обмежений ємністю АКБ. Мережеві моделі дешевші, легші, але обмежують маневреність. Їх можна використовувати тільки в електрифікованих місцях.
  • Частота коливань. Характеристика буває від 10 до 22 тис. на хвилину. Високі оберти потрібні для різання, шліфування. Низькі - для точних завдань. Наявність регулювання слугує додатковою перевагою, щоб налаштувати інструмент для конкретної роботи.
  • Тип патрона. Starlock і його аналоги використовують світові бренди. Це допомагає надійно зафіксувати оснащення без ключа. Швидкознімний затискач теж дає змогу обходитися без додаткового інструменту під час зміни оснащення. Шестигранники з гвинтовим кріпленням потребують ключа для заміни насадок, що знижує продуктивність при частій зміні полотен.
  • Вага. Маса реноватора буває від 900 г до 2,5 кг. Що легший інструмент, то зручніше ним довго працювати, особливо під стелею або на витягнутих руках.

На ціну реноваторів впливають додаткові функції. Вони підвищують безпеку або зручність роботи. Серед можливих "плюшок": плавний пуск, захист від перевантаження, підсвічування, антивібраційні вставки. Друга рукоятка підвищує точність утримання. Важлива комплектація - скільки насадок поставляється з інструментом. Якщо їх усього 3-4, інші доведеться купувати додатково. Мультитул у кейсі легше зберігати і перевозити, щоб нічого не втратити. Моделі в картонних коробках більше підходять для стаціонарного використання в майстерні, гаражі, на дачі.

Бренд теж позначається на ціні мультифункціонального інструменту і якості збірки. Явний лідер на ринку - Bosch. Непогане співвідношення ціни до якості у Ryobi. Доступні моделі пропонує Einhell та інші.

Рекомендую вибрати і купити реноватор в інтернет-магазині МотоЗилла. Тут великий вибір за брендами, цінами, характеристиками інструменту. Я у своїй роботі майстра користуюся мультитулом, придбаним саме в цій компанії.