Перша обробка саду навесні: коли, як, яким інструментом

У власному саду можна вирощувати смачні фрукти, а також займатися корисною працею. Одні це роблять, щоб балувати себе різними дивовижними сортами черешні, абрикоса, яблук. Інші йдуть на дачі від міської метушні. Але шкідники і хвороби садових дерев можуть зіпсувати все задоволення, тому важливо розібратися, коли і як відбувається перша обробка саду навесні. Я, як експерт сайту МотоЗилла, добре вник у це питання і готовий розповісти вам про всі види обробки садових дерев, а також показати інструменти, які для цього знадобляться.

Коли потрібно обробляти сад навесні?

Згідно з природними циклами, дерева на зиму впадають у сплячку. Вони скидають листя, циркуляція внутрішніх соків сповільнюється і практично зупиняється. Це дає змогу живій рослині перенести холод, сильний вітер, вижити. З настанням тепла активні процеси в деревах відновлюються. На жаль, із теплом прокидаються і шкідники, а також можливе виникнення різних хвороб. Найефективніший спосіб боротьби, на думку багатьох експертів садівництва, - профілактичне обприскування хімічними та біологічними речовинами.

Тому першу обробку саду навесні я рекомендую проводити з настанням раннього потепління. Для цього на вулиці має фіксуватися температура +4...+5 градусів. Тобто починати догляд за садом потрібно ще до переходу на літню гуму. Якщо упустити момент, шкідники швидко розмножаться. Ось приклад фото довгоносиків, яке я взяв у мого знайомого, що займається садівництвом. Довгоносики - одні з найпоширеніших шкідників у нашій місцевості. Вони можуть буквально згубити не тільки врожай, а й дерево. Тому зволікати з першим обприскуванням не можна.

Початкові роботи перед обробкою саду

Перед обприскуванням рекомендую зробити деякі підготовчі роботи:

  • приберіть зламані гілки та інше сміття з-під ніг, щоб воно не заважало ходити;
  • огляньте стовбури на предмет наявності шкідників, що перезимували;
  • очистіть стовбури від потрісканої кори, що звисає, і кори, що звисає (вона наросте заново);
  • розчистіть пристовбурні кола, а краще скопайте їх, щоб до коріння надходило більше повітря, вологи.

Протягом років стовбури білили вапном, але зараз експерти вважають це пережитком минулого. Підніматися шкідникам по стовбурах така побілка не заважає. Тому істотного ефекту вона не приносить. Єдина користь - дерева виглядають доглянутими, як у "гольфиках". Можливо, птахам буде краще видно на білому тлі гусінь або жука, які повзуть по стовбуру.

Корисні поради щодо обприскування саду

Спершу дам низку порад щодо обприскування. Їх можна застосувати як до першої обробки саду навесні, так і до наступних:

  • Працюйте в безвітряну погоду. Найчастіше це період після 18:00 або до 10:00. В іншому разі частину засобу просто здує потоком повітря.
  • Розводьте препарати строго за інструкцією. Передозування може нашкодити рослинам, призвести до опіків оголених ділянок шкіри.
  • Обробляйте рослину повністю від основи стовбура до крони. Деякі навіть наносять їх на ґрунт навколо дерева.
  • Застосовуйте засоби індивідуального захисту, серед яких: окуляри на очі, респіратор, гумові рукавички. Раджу купити недорогий дощовик із капюшоном, який закриє ваш одяг від бризок препаратів.

Важливо! У період цвітіння обприскувати садові рослини не можна. Це може нашкодити комахам, які їх запилюють. Препарати відлякають або погублять їх. Отже, квітки залишаться незапиленими, тому врожаю не буде саме з вини садівника.

Різні речовини для обприскування саду

Засоби для першого і наступних обробок саду навесні вибирають виходячи з типу плодових дерев. Для персиків і абрикос використовують одні речовини, а для вишні або яблуні - інші. Ще потрібно орієнтуватися на температуру навколишнього повітря (різні препарати діють за свого температурного діапазону), наявність і тип шкідників у конкретному регіоні. Коротко зазначу, що тут існує три групи препаратів:

  • Фунгіциди - застосовуються для боротьби з хворобами. Найчастіше садові рослини схильні до грибків. Хімічні речовини вбивають спори, звільняючи стовбури від паразитуючих грибів. У високій концентрації такі препарати токсичні для людини.
  • Інсектициди - інша група речовин, що застосовуються для знищення комах, які шкодять вашому саду. Це згадані мною довгоносики, травневий жук, мухи, мошки.
  • Акарициди - препарати хімічного типу, покликані боротися з кліщами. Я рекомендую застосовувати їх для захисту саду від павутинного кліща та інших видів.

Різні види обприскування саду

Перша обробка саду навесні від паразитів відбувається по стовбуру. Бруньки при цьому не повинні ще розпуститися. Хімічна речовина наноситься на кору стовбура, гілки, включно з найтоншими на верхівці. Для високих дерев використовуйте драбину-стрем'янку або подовжувач-насадку на вудку обприскувача. Як перевірений засіб для первинної профілактичної обробки рекомендую розчин мідного купоросу 3%. Вапно добре вбиває грибок і паразитів, не шкодячи рослині.

Після першої обробки важливо своєчасно повторювати профілактику. Можна використовувати знову розчини на основі купоросу, але вже в концентрації 1%. Графік обприскування саду можна розбити на періоди, що залежать від стадії розпускання:

  • По зеленому конусу - бруньки набрякли, лопнули, утворилися зелені конуси. Важливо захистити їх від грибків. Застосовуйте Біотлін, Іскра, Актера.
  • Щодо рожевого бутона - мається на увазі бутон як листка, так і квітки. У різних плодових дерев черговість розпускання різна. Тут потрібен захист від хвороб, паразитів.
  • По листу - коли дерево стало зеленим. Найбільше небезпечні на такій стадії гусениці, які пожирають листя, заважаючи фотосинтезу.

Усі наступні обприскування можна проводити тільки після цвітіння. Але шкідників, які поїдають плоди, вже не дуже багато.

За допомогою яких інструментів виконувати обприскування

Наостанок дам рекомендації, якими інструментами та обладнанням виконувати перше і наступні обприскування садових дерев. Можна скористатися:

  • Важільними обприскувачами. Ручна версія, що вимагає накачування тиску для розприскування шляхом натискання важеля рукою. Підійде для обробки кущів, карликових дерев. Придатна для невеликих обсягів.
  • Акумуляторними. Для створення тиску застосовується електрична помпа, яка отримує живлення від батареї. Зручна для дачі, літніх людей. Не потребує зусиль з боку користувача. Потребує попередньої зарядки. Пристрій обмежений за часом використання ємністю АКБ.
  • Бензиновими. Використовують двигун внутрішнього згоряння. Оснащуються великим баком для розчину. Підходять для просторих садів, забезпечують тривалу автономність. Придатні для комерційного використання при обробці.

Всі види обприскувачів для саду можна купити в інтернет-магазині МотоЗилла. У нас є мастила, свічки для обслуговування бензинових обприскувачів для саду. Також у каталозі ви знайдете інструменти для обрізки гілок.