Інструменти по дереву: ручні механічні, ручні електричні, верстати, фарбувальні інструменти

Дерево легко піддається обробці порівняно з металом. Його рубають, стругають, пиляють, свердлять, шліфують, фрезерують, довбають, вирізають. Готовий виріб можна пофарбувати фарбою, покрити лаками або морилкою. Маючи під рукою відповідний інструмент, вдасться зробити власноруч полиці, тумбочки, стільці, столики, рами для картин, двері, ворота, паркан та інші елементи для дому. Я добре розбираюся в ручному та електричному інструменті, оскільки володію майстернею. Нижче описую популярні інструменти по дереву, їхні види, призначення. Це допоможе вибрати вам необхідний комплект, якщо захочете щось зробити самостійно.

Електричні інструменти для деревообробки

Найбільша група інструментів по дереву працює від електричної мережі 220 В або від акумулятора. У першому випадку можлива тривала експлуатація, але маневреність майстра обмежена довжиною мережевого дроту. У другому випадку мобільність вища, працювати можна далеко від дому, але час обмежений ємністю АКБ. Маючи два і більше акумулятора можна продовжити автономність, але такий комплект обійдеться дорожче. Ось найбільш затребувані інструменти, які підходять для обробки дерева:

  • Дриль, шуруповерт. Призначені для просвердлювання отворів під установку конфірматів, дерев'яних сполучних барилець. За допомогою свердла-пера вийде проробляти отвори збільшеного діаметру, але невеликої глибини, що економить час. Свердла-коронки застосовуються для вирізання круглих отворів великого діаметру під час встановлення замків, ручок, іншої фурнітури, а також, коли через меблі потрібно провести комунікації. При складанні з використанням біт допомагають швидко вкручувати саморізи і гвинти.
  • Електролобзик. Має тонке пиляльне полотно з маятниковим ходом. Дозволяє вирізати рівні та фігурні отвори як з краю деревини, так і всередині площини. Максимальна глибина обробки залежить від довжини пилки і може досягати 50-70 мм.
  • Циркулярна дискова пила. Має пильний зубчастий диск, розташований на одному валу з мотором. Використовується для рівних поперечних і поздовжніх різів дошки, бруса. Деякі моделі здатні різати під кутом 45 градусів щодо перетину заготовки.
  • Ланцюгова пила. Буває з шиною від 30 до 50 см. Залежно від цього застосовується для валки дерев, перепилювання стовбурів. Різ досить грубий, тому після порізки дощок край потребує додаткової обробки.
  • Шліфмашинка. Має підошву з орбітальним ходом і зворотно-поступальними рухами, або з обертанням навколо своєї осі. Завдяки цьому не залишає розводів і подряпин. Застосовується для зняття верхнього шару, усунення задирок, полірування поверхні.
  • Болгарка. Використовується в поєднанні з пелюстковими кругами. Замінює собою шліфувальну машинку, але працює більш грубо. Підійде для швидкої обробки дерева.
  • Фрезер. Існують заглибні та кромочні версії. Електромотор впливає на фрезу, яка здатна рухатися вертикально і при цьому обертатися. За допомогою перших рекомендую вибирати пази всередині площини, створювати фігурну вибірку. За допомогою кромочників знімають фаску по периметру конструкції, вибирають чверть.
  • Шабельна пила. Має пиляльне полотно, що рухається вперед-назад. На відміну від ланцюгових і дискових версій, легка, компактна. Підходить для чистової обрізки дощок, бруса. Особливо хороша для вирізання отворів у важкодоступних місцях.
  • Електрорубанок. Має вал із барабаном, на якому закріплені ножі. Обертання барабана призводить до зняття верхнього шару дерев'яної поверхні. Дозволяє швидко вирівняти площину і зробити це рівномірно за рахунок рівної опорної підошви.
  • Степлер. Стріляє скобами, заганяючи їх у деревину. Допомагає закріпити плівкові матеріали з метою декорації або захисту дерева від вітру, вологи.

Електроінструмент по дереву дуже популярний, оскільки економить сили людини. Як привід передбачено електричний двигун. Від його потужності залежить швидкість роботи, тривалість безперервного використання, клас інструменту. Майже всі описані мною апарати бувають побутові, напівпрофесійні та професійні. Це важливо враховувати під час вибору.

Ручні інструменти по дереву

На відміну від електричних версій ручний інструмент по дереву коштує дешевше. Але з ним продуктивність нижча. Я рекомендую застосовувати його для роботи вдома, на дачі, а також для нетривалих професійних завдань, коли неможливо підлізти електричним інструментом. Ось поширені варіанти:

  • Ножівка. Має зубчасте полотно і рукоятку для утримання. Застосовується для розпилювання бруса, дощок.
  • Стамеска. За рахунок гострого торця видовбує смугу. Глибина регулюється кутом нахилу при утриманні.
  • Рубанок. Стругає поверхню різцем, розташованим на підошві. Користувачеві потрібно здійснювати поздовжні рухи вперед.
  • Лобзик. З тонкою абразивною ниткою випилює будь-які фігурні отвори. Для роботи всередині площини потрібне попереднє свердління отвору, щоб завести полотно.
  • Сокира. Підходить для грубої обробки поліна, рубки стовбурів.
  • Молоток, киянка. Служить ударним інструментом для забивання цвяхів, складання дерев'яних конструкцій.
  • Струбцини. Стягують дві і більше деталей, щоб забезпечити свердління в одному і тому ж місці, симетричну обрізку, склеювання.
  • Цвяходер. Використовується для демонтажу і розбирання конструкцій, зняття дощок з підлог, стін.

У ручного інструменту по дереву є явна перевага - більш доступна ціна. При якісній збірці таке пристосування може прослужити десятиліттями.

Верстати для обробки дерева

Деревообробні верстати розміщуються на столі або на підлозі, якщо мають власні ніжки. З їхньою допомогою прискорюють підготовку дерев'яних деталей у великих обсягах. Купувати верстат має сенс для комерційного використання, великої майстерні. Найчастіше потрібні:

  • Відрізний верстат - підходить для поперечного різання заготовок за розміром. Ріже під прямим кутом і 45 градусів.
  • Циркулярний верстат - використовується для поздовжнього розпуску дощок, бруса, обрізки колод.
  • Токарний верстат - застосовується для фігурного обточування стійок, ніжок.
  • Фрезерувальний верстат - задіюється для вирізання пазів, орнаменту на площині.

Фарбувальний інструмент

Коли виріб із дерева готовий, його необхідно захистити від вологи. В іншому разі деревина наситить вологу з повітря, що може призвести до деформації, почорніння. Серед фарбувального інструменту для дерева існують:

  • Пневматичні пульверизатори - працюють у парі з компресором, використовуються для фарбування дерева в комерційних цілях.
  • Електричні фарбопульти - мають власну помпу для подачі фарби під тиском. Підійдуть для будинку, дачі, щоб прискорити фарбування великої площі, наприклад паркану.
  • Валики і пензлі - ручний інструмент для невеликого обсягу роботи. Валиком добре орудувати по рівних поверхнях. Пензлики зручні для важкодоступних місць, точної подачі фарби біля бортика.

Більшість описаних мною інструментів по дереву є в інтернет-магазині МотоЗилла. У каталозі великий вибір за брендами, характеристиками, цінами. Раджу вибрати і купити тут, оскільки впевнений у якості.