Мерехтить світло від бензинового генератора: що означає і як виправити?

Мені, як майстру з ремонту, неодноразово доводилося вислуховувати скарги від клієнтів, що у них в будинку мерехтить світло від бензинових генераторів. Причому таке трапляється як у китайських моделей, так і у "чистих" японців. Моргання світла помічається найчастіше боковим зором. Це дратує, у деяких болить голова. Потерпіти годинку-другу, поки немає напруги в розетці, можна. Але, якщо централізована подача електроенергії довго відсутня, потрібно розбиратися з проблемою. Сьогодні я розповім можливі причини, чому мерехтить світло від бензинового генератора і як виправити ситуацію. Одразу попереджу, що це вийде зробити не у всіх випадках. Нагадаю, що мене звуть Андрій. У мене своя майстерня з ремонту мототехніки та обладнання з бензиновими ДВЗ. Я співпрацюю з МотоЗілла понад 10 років, як експерт з вибору запчастин. Давайте розбиратися.

Причини, чому мерехтить світло від бензогенератора

Згідно із затвердженими нормативами, для живлення електричних споживачів у мережі має бути напруга 220-230V. Правила ПУЕ та інші держстандарти допускають відхилення в 5%, що вважається прийнятним. Тобто напруга 209 або 241V не викликає проблем у роботі обладнання, освітлення при цьому не мерехтить. Максимально допустима похибка можлива в 10%. Це означає, що побутова техніка і лампочки зможуть коректно працювати як за 198V, так і за 252V. Саме таку похибку враховують виробники обладнання, коли створюють свої пристрої.

Якщо напруга опускається нижче порога 198В, тоді світло тьмяніє. Коли струм піднімається понад 252В - лампа починає світити яскравіше. Якщо напруга часто падає і зростає, виникає це дратівливе мерехтіння. Отже, розуміючи, що саме спричиняє мерехтіння лампочок у будинку, гаражі чи на дачі, розглянемо, які процеси відбуваються при цьому в генераторі.

Неузгоджена робота датчика вала

У бензинових генераторів є датчик обертання колінвалу, що передає значення в блок управління. Останній керує заслінкою карбюратора. Коли датчик деренчить від вібрації, обріс сміттям і погано прилягає, виникає неправильна передача сигналу. У результаті заслінка спрацьовує некоректно. Обороти піднімаються і падають, напруга скаче, світло мерехтить.

У деяких випадках допомагає перевстановлення датчика, щоб він щільніше прилягав до вала, а також чистка від сміття. Допомагає і перевірка його проводки, усунення поганого контакту через окислення. Але в більшості випадків це конструктивна особливість недорогих генераторів, тому тут зробити нічого не вийде.

Вийшов з ладу AVR

У моделях з AVR модуль відповідає за стабілізацію напруги, що дає змогу під'єднувати не тільки освітлення без ефекту мерехтіння, а й більш чутливу техніку. Наприклад, від таких електростанцій добре працює комп'ютер, холодильник або котел з електронним управлінням. Хоча деякі перестраховуються і встановлюють додатково стабілізатор. Коли AVR згорає, напруга починає скакати, а світло - моргати.

Тут допоможе заміна модуля AVR на новий. Для ремонту достатньо зняти задню кришку самого генеруючого пристрою, відкрутити болти кріплення і від'єднати дві фішки контактів.

Нерівномірний розподіл навантаження між фазами

Трифазні моделі можуть експлуатуватися в побуті, якщо у них є така розетка. Для отримання 220В у них зводиться одна фаза і нуль. Такі трифазні бензинові генератори вимагають рівномірного розподілу навантаження при підключенні споживачів. Наприклад, якщо загальна потужність становить 6 кВт, то на кожну окрему фазу можна "вішати" тільки 2 кВт. Якщо ввімкнути зварювальний апарат потужністю 4 кВт, то, хоча він і не перевищує сумарну потужність 6 кВт, але підвищене навантаження на одну фазу спричиняє зміщення. Через це світло моргає.

Раджу добре вивчити інструкцію до вашої моделі генератора. Якщо він трифазний, то дотримуйтесь правил експлуатації. Для визначення максимального навантаження на одну розетку, діліть сумарну потужність на три.

Занадто високе навантаження

У однофазних генераторів мерехтіння світла виникає при перевищенні максимального навантаження. Не варто намагатися підключити до моделі на 2 кВт бойлер потужністю 2 кВт і ще кілька лампочок на 100 Вт. Напруга просяде, бензогенератор намагатиметься збільшити її, працюючи на максимальних обертах. Це викличе стрибки струму, світло почне блимати. У підсумку двигун просто затихне.

Раджу не перевищувати паспортне навантаження. А краще купувати бензогенератор із запасом по потужності в 20-30% від ваших потреб. Тоді станція не буде крутити на максимальних навантаженнях, залишиться запас для підключення додаткового пристрою, якщо виникне така необхідність.

Занадто низьке навантаження

Зустрічалися на моїй практиці випадки, коли освітлення моргало через слабке навантаження на генератор. Наприклад, коли ввімкнено тільки живлення трьох лампочок (загальна потужність 300 Вт), світло мерехтить. Коли вмикаєш у розетку обігрівач 1,5 кВт, тоді оберти зростають, напруга вирівнюється, світло перестає моргати. Це конструктивна особливість роботи деяких бензогенераторів, тому раджу навантажувати їх на 50%, щоб не було проблем з освітленням.

Довгий кабель із малим перетином

Ще одна причина мерехтіння світла від бензинового генератора, яку я спостерігав, - використання занадто довгого кабелю з тонким перетином. Він створює надмірний опір, тому напруга падає, досягаючи споживача. Це і спричиняє проблеми в роботі. Рекомендую використовувати дріт з великим перетином і, за можливості, скоротити його довжину. Для цього переставте бензогенератор ближче до будинку. Можливо, буде потрібно спорудити для нього захисний кожух або купити готовий.

Як виправити мерехтіння світла від бензогенератора

Дам додаткові поради, як усунути мерехтіння світла від бензинового генератора:

  • Встановіть лампи LCD з електронним баластом замість дросельного. Вони краще переносять роботу від бензогенератора, ніж лампи денного світла.
  • Підключіть освітлення через стабілізатор напруги. Хоч це і додаткові витрати, зате струм буде максимально наближений до паспортних характеристик.
  • Купіть інверторний генератор, який перетворює змінну напругу на постійну, потім повертає її назад у змінну, але зі збільшеною частотою і очищену від перешкод. Від такого апарату лампочки точно не будуть моргати.

Щоб купити запчастини для свого бензинового генератора або придбати нову станцію замість неякісної, звертайтеся в інтернет-магазин МотоЗилла.