​Мангал своїми руками: як зробити, щоб не переплачувати?


У багатьох відпочинок на природі асоціюється з ароматним шашликом. Інші люблять запікати кабачки, помідори, гриби, моркву. На вугіллі можна приготувати смачну рибу. Маючи власний мангал, можна влаштувати барбекю прямо у себе у дворі приватного будинку або поруч із квартирою (якщо, звичайно, сусіди по двору не проти диму). Маючи розбірний мангал, можна організувати виїзний відпочинок на березі річки або в лісі. Щоб не переплачувати, розповім, як змайструвати мангал своїми руками. Але для цього у вас має бути необхідний інструмент і матеріали. У мене є досвід у подібних виробах, тому поділюся практичними напрацюваннями, кресленнями, порадами.

Інструменти для виготовлення мангала

Спершу розповім, які інструменти потрібні для виготовлення саморобного мангала:

  • Кутова шліфувальна машина і відрізні круги. Це знадобиться для вирізання заготовок.
  • Електричний або акумуляторний дриль, шуруповерт, щоб просвердлити отвори для циркуляції повітря, створення рухомих частин у розбірних конструкцій.
  • Зварювальний апарат, за допомогою якого ведеться збірка. Можна скористатися простим трансформатором, але краще мати інвертор - він варить якісніше, менше розбризкує метал.

Для роботи потрібні покриті електроди. Рекомендую варити "трійкою" на 90-110 А. Розмітити можна всі деталі за допомогою рулетки і маркера. Працювати краще в рукавичках, щоб не пошкодити або не обпекти руки. Для зварювання знадобиться захисна маска.

Варіанти креслень і розміри мангала

Найпростіше креслення мангала своїми руками наведу на фото. Як видно на малюнку, він складається з прямокутного залізного ящика висотою 250 мм з отворами по нижньому контуру. Діаметр останніх може бути 10-15 мм для створення нормальної тяги. Довжина мангала допускається будь-яка, залежно від кількості шампурів, яку ви хочете розмістити. Між осередками для них має витримуватися мінімум 80 мм, інакше великі шматки м'яса не помістяться. Ширина мангала бажана 280 мм. Тоді на ньому можна укласти як довгі, так і короткі шампури.

Базується мангал на ніжках заввишки 70 см. Це оптимальний розмір, щоб не довелося сильно нахилятися, але й водночас, щоб конструкція не вийшла занадто громіздкою, нестійкою. Раджу дно і стінки виготовити з металу мінімум 3 мм завтовшки. В іншому разі його покоробить і деформує від жару. Тоді мангал перекосить, а вирівняти його вже не вийде. До того ж він втратить стійкість. Ніжки можна зробити з куточка з полицею 20-30 мм. З досвіду зазначу, що куточок додатково посилить конструкцію ящика. Якщо куточка немає, підійде сталева труба діаметром 16-20 мм. Обваріть її по колу знизу мангала.

Якщо хочете зробити розбірний мангал своїми руками, частина конструкції може бути роздільною або складаною. Наприклад, для підвищення компактності в транспортувальному положенні раджу зробити ніжки, що від'єднуються. Найпростіше цього домогтися, якщо приварити в торці кожної трубки болт М12-М14. З нижнього боку мангала по кутах приварюють гайки з аналогічним різьбленням. Для встановлення ніжок болти вкручуються в гайки. Розібрати конструкцію можна за хвилину, викрутивши ніжки.

Інший спосіб зробити ніжки мангала такими, що складаються, - виконати їх із труби діаметром 16 мм, зігнутої П-подібною формою. Знадобиться пара таких ніжок. До дна мангала вони фіксуються за допомогою петель. Важливо передбачити упор, щоб ніжка відкидалася не більше ніж на 20-30 градусів відносно вертикалі в розкладеному стані. Виготовити петлі можна самостійно з більш товстої трубки діаметром 18 мм. Встановити в неї П-подібну конструкцію не вийде, тому вставте трубку 16 мм заздалегідь (до згинання).

Найкомпактніша модель саморобного мангала може складатися у валізку. Для цього поздовжні борти роблять теж на петлях, передбачаючи вушка і осі, які в них входять. Короткі борти просто вставляються з боків і фіксуються через Г-подібні зачепи за штирі, що виступають. Ось готовий приклад такого мангала на 6 шампурів. Але це більш трудомістка модель, тому за неї раджу братися тільки справжнім майстрам. В іншому разі ви марно витратите час, витратите дорогі матеріали.

Покрокове складання саморобного мангала з металу

Описую на підставі особистого досвіду інструкцію зі складання мангала своїми руками:

  1. Розмітьте маркером потрібну вам довжину дна, висоту стінок, розмір ніжок.
  2. Поріжте всі заготовки, використовуючи болгарку з відрізним кругом.
  3. Видаліть задирки з металу, щоб не поранитися.
  4. Просвердліть отвори в бічних стінках для циркуляції повітря.
  5. Приваріть до дна вертикальні стінки. Спершу прихопіть їх, перевірте діагоналі, щоб вони збігалися.
  6. Потім проваріть швами довжиною по 50 мм із проміжками 30-40 мм.
  7. Прикріпіть ніжки. Якщо вони фіксовані, просто приваріть куточки або трубки. Для розбірної конструкції приваріть гайки до дна і болти до трубок-опор.
  8. Проріжте болгаркою прорізи для шампурів. Прорізи мають бути симетричними. Видаліть задирки з прорізів.

Подумайте про ручки, якщо знадобиться переставити розігрітий мангал. Ручки можна зробити звичайними П-подібними приварними або на петлях, щоб вони не стирчали на всі боки. Для стаціонарної конструкції у дворі приватного будинку можна передбачити нижню решітку, куди зручно складати дрова, аксесуари для гриля (віяло, кочергу, шампура). Після закінчення робіт перевірте стійкість своєї моделі.

Ну а якщо у вас немає часу та інструментів для спорудження мангала своїми руками, тоді в інтернет-магазині МотоЗілла можна купити готову версію. Ми пропонуємо кемпінгові розкладні мангали і класичні для приватного будинку, походів, барбекю. Тут ви також знайдете всі необхідні аксесуари для гриля. Це решітки, шампура, вугілля, лопатки, виделки, щітки, віяло.