Хто і коли зробив перший велосипед у світі?

Історія вигадування і створення першого велосипеда має багато міфів, вигадок і версій. Я вирішив, що моїм читачам і клієнтам буде цікаво дізнатися факти. Нагадаю, що мене звати Андрій, я маю свою майстерню з ремонту скутерів та велосипедів. Понад 10 років співпрацюємо з МотоЗиллою, допомагаючи вам обирати якісні запчастини. Отже, давайте розберемося, хто і коли зробив перший велосипед, або завдяки кому ми зараз можемо ганяти на велобайках.

Перший патент на велосипед

У різних країнах давно робили спроби на папері або в майстернях створити легкий транспортний засіб, який замінить коня або осла. Його не потрібно було б годувати, лікувати, виділяти окреме приміщення для утримання.

На малюнку, датованому 1418 роком, було виявлено чотириколісний пристрій із педалями і мотузковим приводом. Імовірно його намалював інженер Джованні Фонтане. Але зовні він нагадував більше машину. Хтось вважає, що першу версію велосипеда зобразив на полотні Леонардо да Вінчі 1493 року. На ньому намальовано двоколісний транспортний засіб без керма і педалей. Це не картина, а ескіз, та й авторство його довести не вдалося. У 1685 році німецький годинникар сконструював триколісний транспорт із ручним приводом. Але це був винахід для особистого використання. Можливо, подібне хтось робив і до нього, але цей факт залишився непоміченим.

Перший же патент на винахід велосипеда отримав німецький професор барон Карл Дрез у 1817 році. Його творіння називалося "машина для пробіжки". Річ у тім, що педалей у неї не було - відштовхуватися необхідно було ногами. Зате була передня поворотна вісь з керуванням від керма, завдяки чому можна було змінювати напрямок. Це значно підвищувало маневреність на обмеженій ділянці. На мій погляд майстра-механіка, конструкція була далеко не примітивна.

Сидіння з поперековою підтримкою, що розширюється з боків, у першого велосипеда давало змогу надійно закріпитися райдеру. Складний важільний механізм управління переднім колесом був схожий на сучасне кермо, ось тільки громіздка реалізація вийшла через відсутність підшипників. Вся рама і колеса були дерев'яними. Для невеликої амортизації та захисту від стирання зовнішня частина обода була оброблена смужками шкіри.

Приблизно через рік - у 1818 р. - конструкцію доопрацював англієць Денис Джонсон, перетворивши перший велосипед на комерційний об'єкт. Він назвав творіння "кінь для денді", і запустив у продаж.

Перші педалі

Але все одно перший велосипед був ще далекий від того образу, до якого ми звикли сьогодні. У 1830 р. Томас Макколл придумав, щоб заднє колесо було більшим за діаметром, ніж переднє. Наступний факт у цій історії, про який я розповім, - поява педалей. Сталося це в 1839 р. (21 рік їздили без педалей) завдяки все тому ж шотландцю Томасу Макколу. Ланцюга не було. З передньої частини рами на двох штифтах спускалися педалі. Вони були з'єднані горизонтальними перемичками із задньою віссю через невеликі важелі. За допомогою зворотно-поступальних рухів заднє колесо починало обертання. Оскільки воно було великим, це давалося легко. Але педалі не крутили на першому педальному велосипеді, а рухали вперед-назад.

"Нормальні" педалі, які потрібно було крутити, а не рухати, з'явилися тільки 1860 року. Патент на такий перший велосипед подав француз П'єр Мішо. Але педальний привід був простим шатунним механізмом без ланцюга. Встановлювався він у передню вісь (як у сучасних дитячих триколісних велосипедів). Тепер знадобилися інші перетворення - навпаки переднє колесо стало великим (щоб знизити опір зусиллю під час крутіння педалей), а заднє - маленьким.

Потім ця тенденція зі збільшення колеса так розвинулася, що 1870 року було презентовано перший велосипед penny-farting. Він отримав назву від двох монет, одна з яких була набагато більшою за іншу.

Приблизно в той час було винайдено і перші спиці, що дало змогу знизити загальну масу колеса. А ось гумові шини могли бути на велосипеді вже з 1845 р. завдяки англійцю Роберту Вільяму Томпсону. Він придумав накачувати повітрям пустотілі гумові камери, а зовні захистив їх шкіряними чохлами. Але широкого поширення вони не набули через високу вартість, хоча амортизували краще.

Більш-менш звичний нашому розумінню перший велосипед з'явився тільки 1885 року. У нього були:

  • колеса зі спицями і надувними шинами;
  • педалі, які потрібно було крутити;
  • ланцюговий привід на заднє колесо.

Мені здався цікавим факт, що за етикетом було заведено сідати з лівого боку, оскільки ланцюговий вузол, розташований праворуч, заважав близько приставити ногу. Перший гоночний велосипед сконструювали через майже 100 років у 1960-хх роках. У нього була надлегка рама, вузькі обода, вигнуте кермо. Ну а гірські велосипеди, що полюбилися всім, вперше з'явилися в 1970-хх роках.

Сподіваюся, вам сподобалися факти про появу першого велосипеда. Ну а якщо у вашого велосипеда щось зламається, ви завжди можете купити якісні запчастини в МотоЗілла. Тут є шини, обода, рами, ланцюги та інші деталі.