Паркан на дачі або у дворі приватного будинку захищає територію від непрошених гостей. Завдяки такій конструкції захищаються садові дерева і кущі від крадіжки врожаю. Домашня птиця не вийде на вулицю, гуляючи по двору. Суцільний паркан закриває ділянку від сторонніх очей, дає змогу розслабитися, відпочиваючи поруч із будинком. Найпростіше і найдешевше виготовити таку конструкцію з дерева. Це надійніше ніж із шиферу, бюджетніше порівняно з металом. Вибір правильних інструментів може значно вплинути на результат вашої роботи. Як майстер, який добре знається на інструментах і технологіях, я розповім, що потрібно, щоб побудувати дерев'яний паркан своїми руками. У статті наведу варіанти і креслення подібних конструкцій, чим покрити паркан, у скільки обійдеться затія.
Переваги дерев'яних парканів
Спершу наведу плюси використання саме дерева при будівництві паркану на дачі або в приватному будинку:
- доступна ціна матеріалів порівняно з металевими виробами або "європарканами" (відлитими бетонними формами);
- підвищена міцність на тлі огорож із шиферу;
- не потрібен зварювальний апарат - всі роботи можна виконати електроінструментом;
- можливість локального ремонту, якщо якась частина згниє, обламається;
- великий вибір дизайну;
- можливість надійної огорожі, що перекриває шлях зловмисникам, виходу домашніх тварин;
- довгий термін служби;
- при суцільному встановленні без проміжків дерев'яний паркан добре поглинає звуки;
- дерево органічно вписується в будь-який дизайн ландшафту і будинку.
З мінусів дерев'яних парканів - матеріал вимагає періодичної обробки для захисту від вологи, паразитів. У землі деревина швидше гниє. Такий паркан зловмисники можуть підпалити. Але переваг у матеріалу набагато більше, тому саме йому віддають перевагу, вирішуючи будувати паркан на дачі своїми руками.
Які інструменти потрібні для виготовлення дерев'яного паркану
Для виготовлення саморобного дерев'яного паркану вам знадобляться такі інструменти:
- Дриль, шуруповерт - для просвердлювання отворів у рейках, встановлення кріпильних елементів.
- Циркулярна пила - для обрізки дощок, бруса. Якщо хочете фігурні дерев'яні елементи на паркані, тоді потрібен ще електролобзик.
- Лопата, ямобур - для викопування ям під установку опорних стовпів.
- Будівельні міксери - для замішування розчину при установці стовпів.
- Фарбопульт, пензель, валик - для нанесення захисних і декоративних складів на готову конструкцію.
- Рівень для перевірки рівності розміщення елементів.
Крім інструментів, для виготовлення дерев'яного паркану своїми руками знадобляться різні будівельні матеріали та кріплення. Серед них: цемент М300-М400, пісок, щебінь, саморізи, болти з гайками, ґрунтовка і фарба.
Варіанти парканів із дерева
З дерева можна спорудити досить різноманітні огороджувальні конструкції. Серед поширених варіантів:
- Класичний - використовується вертикальна стругана дошка. Можлива суцільна установка або з інтервалами.
- Драбинка - дошка розташовується вертикально з проміжками, що візуально нагадує сходи.
- Ялинка - конструктивно схожа на драбинку, тільки горизонтальні перемички розташовуються під кутом відносно своєї осі. Дошки ніби заходять одна на іншу, тому створюється ефект гілок ялинки.
- Частокіл - колоди розпилюються вздовж і ставляться вертикально суцільним способом або з проміжками. З боку це виглядає, як старовинний частокіл, особливо з конусами на кінці.
- Шахматка - вертикальні дошки розміщуються по черзі то з одного, то з іншого боку поздовжніх лаг. Це надає конструкції об'ємного вигляду, робить дизайн цікавішим, закриває просвіти.
- Ранчо - конструктивно схожий на драбинку, тільки застосовуються ширші горизонтальні дошки, а також відстані між ними можуть бути до 10-15 см.
- Горизонтальний, корабельний - нагадує борт корабля. Використовується горизонтальна фрезерована дошка, тому при суцільному встановленні на стиках утворюються поглиблення. Виглядає дуже красиво, але за фрезерування доведеться доплачувати.
- Плетінка - горизонтальні дошки проходять з різних боків стійок, створюючи ефект плетіння. Для реалізації потрібна довга дошка, щоб вона зберігала гнучкість.
При цьому паркан з дерева може бути односторонній або двосторонній. Перший тип має на увазі красивий і закінчений вигляд з боку вулиці. З боку двору при цьому видно лаги. Якщо хочеться, щоб огорожа красиво виглядала з усіх боків, вертикальні планки встановлюють на лаги подвійним рядом. Але це обійдеться дорожче.
Верхній край може бути рівним, опуклим, увігнутим, хвилястим. Це додатково розширює можливості дизайну, надає індивідуальності. Нагорі штахетник можна оформити піками, ромбами, косими зрізами, півколами, іншими фігурами. Є навіть варіант обрізки "котячі вуха". Для всього цього знадобиться електролобзик.
Приклади креслень
Тепер перейдемо до креслень дерев'яних парканів, які стануть у пригоді охочим побудувати огорожу своїми руками. Як видно на малюнку (див. фото нижче), найпростіший спосіб - встановити стійки заввишки від 150 до 250 см, закопавши їх на 50-90 см у ґрунт. Рекомендована ширина прольотів становить 3 м. До стійок кріпляться лаги - верхня і нижня. На лаги встановлюються вертикальні стругані дошки або штахетник (вагонка) з потрібною частотою.
На наступному кресленні видно, що вагонку можна закріпити саморізами суцільним чином без щілин. Тоді через паркан не буде видно, що відбувається у дворі. Це доцільно для будинків, розташованих поруч із тротуарами, якими часто пересуваються люди. Робити суцільні прольоти має сенс за висоти паркану 1,8-2 м. В іншому випадку дивитися у двір зможуть поверх огорожі.
Поетапне встановлення саморобного дерев'яного паркану
Ось покроковий процес монтажу дерев'яного паркану своїми руками:
- Розчистіть ділянку від гілок, сміття, каміння.
- Виконайте розмітку за допомогою натягнутого шнура і кілочок, позначивши лінію майбутнього паркану з усіма кутами.
- Відзначте місця встановлення стійок, згідно із затвердженою вами шириною прольотів (2,5-3 м).
- Викопайте ями під стійки.
- Обробіть низ стовпів гідроізоляцією на основі бітумних розчинів. Це захистить дерево від вологи, паразитів.
- Дайте висохнути гідроізоляції.
- Встановіть стовпи за рівнем, зафіксуйте їх за допомогою тимчасових розпірок із дощок, палиць, бруса.
- Залийте стійки бетоном, дайте розчину застигнути.
- Встановіть лаги між стійками, згідно зі складеним кресленням саморобного паркану.
- Закріпіть штахетник саморізами, перевіряючи рівність установки рівнем.
Чим покрити паркан із дерева
На заключному етапі потрібне фарбування дерев'яного паркану для захисту деревини від вологи, а також надання їй привабливого вигляду. Перевірений спосіб - ґрунтовка з подальшим нанесенням акрилових складів. Ґрунт на основі лляної олії додатково захищає волокна від вологи. Фарба надає яскравого кольору. Альтернатива - морилка. З її допомогою можна зробити дерево темнішим залежно від кількості нанесених шарів. Потім поверхню покривають лаком по дереву. Таку обробку доведеться повторювати раз на 5 років, щоб продовжити термін служби паркану.






У скільки обійдеться саморобний дерев'яний паркан
Вартість паркану з дерева в Україні залежить від таких факторів:
- обрана порода дерева (сосна, модрина, дуб, ясен);
- товщина дощок і бруса;
- ширина зазорів між дошками - чим більша, тим менше потрібно матеріалів;
- довжина прольоту - на довших знадобиться менше стовпів;
- висота секції;
- загальна довжина паркану.
Наприклад, соснова дошка шириною 100 мм і перетином 20 мм коштує від 17 до 29 грн за погонний метр. Брус 50х40 мм довжиною 4 м для поздовжніх несучих лаг коштує близько 100 грн. Брус 100х100 мм для стійок паркану обійдеться від 150 грн за погонний метр. З огляду на вищеописані критерії і знаючи середні ціни на пиломатеріали в Україні вийде розрахувати, у скільки обійдеться дерев'яний паркан своїми руками.
Сподіваюся, після цієї інструкції та прикладів вам буде легше спорудити огорожу на дачі або навколо будинку. Купити необхідні інструменти можна в МотоЗілла. Менеджери допоможуть вибрати дискову пилу, лобзик, шуруповерт за ціною і характеристиками. У будь-якому разі самостійне виготовлення дерев'яного паркану обійдеться дешевше, а куплені інструменти знадобляться в господарстві.
0 комментариев