Чи можна їздити на скутері з категорією А?

Привіт усім! Мене звати Андрій, і в мене своя майстерня з ремонту мотоциклів і скутерів. Ще я понад 10 років допомагаю власникам мототранспорту обирати якісні запчастини в інтернет-магазині МотоЗилла. Часом клієнти запитують у мене, чи можна їздити на скутері з категорією А в Україні, на що я маю обґрунтовану відповідь, оскільки я в цьому добре розібрався. Отже, давайте коротко розповім факти, щоб ви могли користуватися своїм мопедом без порушень.

Як було раніше і як стало

Питання - чи можна їздити на скутері з категорією А, виникає через те, що раніше дійсно так було можна. Ба більше, для деяких скутерів взагалі права були не потрібні. Розповідаю передісторію.

До 2011 р в Україні для керування мотоциклом або скутером з об'ємом двигуна понад 50 см³ були потрібні права категорії А. Мототранспорт із ДВЗ менше 50 см³ не вимагав наявності взагалі жодних прав. Час був страшний - вулицями ганяли на мопедах люди, які не знали ПДР.

Але потім Кабінет Міністрів ввів постанову про необхідність реєстрації всіх мопедів і скутерів, незалежно від об'єму циліндра (якщо є ДВЗ - реєстрація обов'язкова). Тоді ж знадобилися і права на керування скутером, для яких виділили знижену категорію А1.

Причина поширеної плутанини

Усім, хто мав у старих правах відкриту категорію А, під час заміни водійського посвідчення на нове, видавали документи з відкритими категоріями А та А1. Тому водії зі старими правами до 2011 року, отримавши нові документи, могли керувати будь-яким мототранспортом незалежно від об'єму циліндрів.

Тим, хто навчався водінню після 2011 року відкривали тільки категорії, за якими вони проходили навчання в автошколі та складали іспити в сервісних центрах МВС. Відповідно, якщо була відкрита тільки категорія А, то на мотоциклах і потужних скутерах їздити можна, а на малокубатурних мопедах - ні. Ось через цю різницю з класифікацією категорій і правами до і після 2011 року і виникає поширена плутанина.

Що говорить законодавство зараз

Згідно з чинним законодавством, відтепер для керування мопедами, моторолерами та скутерами на двох колесах із двигунами до 50 см³ необхідно отримати категорію А1. Сюди ж належать і електроскутери та електросамокати з потужністю двигуна до 4 кВт. Заявку на навчання в автошколу дозволено подавати з 14 років, а керувати мототранспортом, після успішного складання теорії та практичного іспиту, - з 16 років.

Для керування електромотоциклами і скутерами з потужністю двигуна понад 4 кВт або бензиновими версіями з об'ємом циліндра понад 50 см³ потрібна категорія прав А. Подавати документи в автошколу можна з 14 років, а виїжджати на дорогу з отриманими правами - з 18 років.

Чи можна їздити на скутері з категорією А?

І тут ми підходимо до відповіді на наше запитання - чи можна їздити на скутері з категорією А. Все залежить від потужності двигуна, а точніше - від його об'єму. Якщо у вашого двоколісного транспорту об'єм ДВЗ 50 см³ і більше, то ви можете сміливо їздити на ньому з категорією в правах А. Якщо ж у вас мопед із двигуном менш як 50 см³, то документи з категорією А не дають вам право керувати таким транспортом.

Наслідки їзди на скутері з правами категорії А

Якщо їздити на скутері з ДВЗ менше 50 см³, але при цьому мати тільки відкриту категорію А в правах, настає адміністративна відповідальність. Згідно з КпАП ст. 126, відсутність відповідних прав на керування тягне за собою накладення штрафу в розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів. Це трохи більше 500 грн.

Якщо співробітник поліції з часом знову вас зупинить і з'ясується, що у вас відсутня категорія А1, реєструється повторне порушення. У цьому разі накладається штраф у розмірі 2400 неоподатковуваних мінімумів, що становить понад 40 000 грн.

Щоправда, для перевірки ваших документів і свідоцтва про реєстрацію ТЗ, в якому буде вказано об'єм двигуна, потрібна вагома причина. Якщо ви нічого не порушили, то просто зупинити вас для перевірки не можна. Тобто нічого не порушуючи, теоретично, можна їздити взагалі без прав (не заохочуємо до цього). Але будь-яке дрібне порушення дає співробітнику поліції право запросити ваші документи, що розкриє правду.

Що робити?

Якщо ви навчалися водінню після 2011 року і у вас у ВУ відкрито тільки категорію А, необхідно звернутися в автошколу для проходження прискореного курсу на А1. Керування мопедами відрізняється від мотоциклів - мопеди легші, менші, менш швидкісні. Найчастіше у них більш комфортна посадка. Тому, якщо ви впевнено їздите на мотоциклі, керування скутером не складе труднощів.

За наявності підтвердженого стажу їзди на мотоциклі, вчити теорію не потрібно (адже правила ПДР однакові для мотоциклів і скутерів). Потрібно пройти лише практичний іспит у сервісному центрі МВС. Для тих, хто лише отримав колись права, але не може підтвердити стаж водіння (немає задокументованих даних про володіння мототранспортом), доведеться знову складати теоретичний і практичний іспити.

Тим, хто зараз уперше звертається до автошколи для навчання, раджу одразу складати на дві категорії А1 та А. Це дасть змогу керувати будь-якими двоколісними транспортними засобами, не звертаючи увагу на потужність кВт чи кількість "кубиків". Ну а якщо у вашому мопеді чи скутері щось зламається, знайти якісні деталі можна в МотоЗілла. У каталозі інтернет-магазину пропонуються: запчастини до ДВЗ, лампи, глушники, фільтри та багато іншого.