Чи є мотоблок транспортним засобом?

Всім привіт! Мене звати Андрій! У мене своя майстерня з ремонту мототехніки і я більше 10 років співпрацюю з МотоЗілла. Хоча я займаюся ремонтом мотоциклів і скутерів, періодично до мене звертаються власники мотоблоків, оскільки поломки бензинових двигунів часто однакові. Під час спілкування з клієнтами деякі цікавляться, чи є мотоблок транспортним засобом, і чи можна на ньому виїжджати на дороги громадського користування. У цій статті я дам відповідь на підставі Правил дорожнього руху України та заводської інструкції до мотоблоків.

У чому суть дилеми

Людей хвилює питання про те, транспортний засіб мотоблок чи ні, щоб розуміти, чи можна на ньому виїжджати на дороги громадського користування і чи потрібні до нього права. З приводу цього сільськогосподарського агрегату існує чимала плутанина.

Наприклад, якщо звернутися до Правил дорожнього руху України, в них слово "мотоблок" не зустрічається. Що переконує декого в тому, що ці норми не застосовні до подібного агрегату. Але велика потужність бензинового або дизельного двигуна мотоблока наводить на зворотну думку. Наприклад, у ПДР дається визначення мотоциклу, як двоколісного ТЗ із двигуном об'ємом 50 см куб. і більше. Додається, що до "мотоциклів" відносяться моторолери (у них уже 3 колеса), мотоцикли з колясками та "інші механічні транспортні засоби" з масою до 400 кг.

Якщо враховувати, що об'єм двигунів мотоблоків сягає 200 см³, то дехто вважає його "іншим механічним ТЗ". Плутанину посилює і саме визначення транспортного засобу в ПДР, де сказано, що це "ТЗ, що приводиться в рух двигуном потужністю понад 3 кВт". З огляду на те, що потужність бензинового або дизельного ДВЗ мотоблока 6-15 к.с. в еквіваленті на електрику становить 4-11 кВт, то дехто однозначно вважає такий агрегат транспортним засобом.

З іншого боку швидкість пересування бензинового мотоблока без КПП становить 2-5 км/год. У більшості агрегатів з КПП максимальний показник швидкості становить 10 км/год. Тому просто язик не повертається назвати їх транспортними засобами. Адже у них швидкість пішохода або людини, що займається спортивною ходьбою.

Підпадає мотоблок і під визначення сільськогосподарської техніки в ПДР, до якої належать трактори, самохідні установки, меліоративні машини та "інші механізми". Деякі дизельні мотоблоки справді виглядають дуже потужно і нагадують за виглядом міні-трактор. Все це і викликає безліч думок, де одні вважають мотоблок транспортним засобом, а інші - ні.

Чи є мотоблок транспортним засобом

Щоб однозначно відповісти щодо класифікації мотоблока - транспортний це засіб чи ні, пропоную подивитися інструкцію з експлуатації такого агрегату. Загалом вони однакові, тому наведу витяги з керівництва до сільськогосподарського агрегату "Кентавр" дніпровської збірки. У пункті "Опис виробу" йдеться про те, що дизельний самохідний апарат призначений для "приведення в дію робочих органів, причіпного і навісного устаткування, пристосувань, які використовуються для обробітку ґрунту, догляду за насадженнями, механізації ручної праці".

Це визначення від виробника дозволяє точно класифікувати мотоблок як НЕ транспортний засіб, оскільки в ПДР України йдеться про те, що ТЗ - це пристрій, який має на меті перевозити людей та/або вантажі. Судячи з інструкції з експлуатації, мотоблок - це сільськогосподарський інструмент із двигуном внутрішнього згоряння, який потрібен для обробки землі. А оператор просто перебуває поруч - іде за ним, задаючи напрямок. Це як бензинова газонокосарка. Ми ж не вважаємо її транспортним засобом лише тільки тому, що в неї є ДВЗ і колеса?!

Інші виробники у своїх інструкціях з експлуатації зазначають, що агрегат можна періодично використовувати для перевезення вантажів, наприклад, врожаю або сільськогосподарського інвентарю. Але тут ідеться про переміщення сільськогосподарською ділянкою, яка може сягати площі 3 Га.

Чи можна на мотоблоці виїжджати на асфальтовану дорогу

Встановивши, що мотоблок не є транспортним засобом на підставі його призначення, описаного в інструкції з експлуатації, можна легко зрозуміти, чи дозволено на ньому виїжджати на дороги громадського користування. У ПДР України сказано, що на автомобільні дороги дозволено виїжджати тільки "транспортним засобам".

Ба більше, сам виробник у мануалі описує, що "мотоблок не призначений для постійної експлуатації як ТЗ на дорогах загального користування". Приклад із бензиновою газонокосаркою знову приходить на допомогу. Нікому ж не спадає на думку вивозити такий садовий агрегат на дорогу і рухатися правим крайнім правим рядом?!

Виходить, що мотоблок не належить до транспортних засобів, а його експлуатація передбачена на садових ділянках або в полях. Переміщатися на ньому можна тільки польовими і ґрунтовими дорогами. Якщо до поля немає можливості дістатися "манівцями", рухатися потрібно узбіччям. При такій експлуатації жодних прав категорії А або А1 не потрібно. Для переміщення узбіччям у темний час доби належить вмикати фару (зазвичай передня фара є в потужних мотоблоках), а позаду мати світловідбивні елементи. Але краще перевозити такий агрегат у причепі або багажнику автомобіля.

Тепер ви знаєте відповідь на питання, чи є сільськогосподарський мотоблок з бензиновим або дизельним двигуном транспортним засобом. Ну а якщо вам знадобляться під час експлуатації мотокультиваторів і мотоблоків нові карбюратори, поршнева з шатунами і кільцями, диски зчеплення та інші запчастини, ви завжди знайдете їх у МотоЗілла.