Швидко прогріти приміщення, висушити речі, приготувати їжу можна на буржуйці. Ці печі використовувалися у квартирах інтелігенції на початку ХХ століття, звідки й отримали свою назву. По-іншому вони називаються зараз: польова пічка, піч на твердому паливі, бендеропічка. Установка добре проявила себе в умовах відсутності світла і газу, як у польових умовах, так і під час блекаутів вдома. Конструкція дуже проста, мені доводилося варити буржуйки самостійно - це нескладно. Нижче дам докладний посібник, як зробити буржуйку своїми руками з пропанового балона або листів металу. А також розповім, який набір інструментів для цього знадобиться.






Буржуйка своїми руками з пропанового балона
Виготовлення буржуйки з газового балона - найпопулярніший спосіб, якому присвячено багато відео в інтернеті. Це зручно, оскільки балон уже дає майже готовий корпус потрібних розмірів, що значно скорочує подальшу роботу. Знайти б/в балон пропану не проблема - їх повно на пунктах приймання металобрухту, а може і у вас завалявся прострочений на дачі або в гаражі. Композитний газовий балон, на жаль, не підійде.
Спершу важливо правильно підготувати балон пропану до різання. Для цього викрутіть газовим ключем латунний вентиль у верхній частині. Залийте в резервуар воду до самого верху. Вода витіснить залишки газу, який в іншому разі міг би спалахнути від іскор під час різання. Злийте воду, і можна приступати до роботи.
Даю покрокову інструкцію виготовлення горизонтальної буржуйки з газового балона:
- У верхній частині балона розкресліть і виріжте коло. Це буде отвір для закидання дров у топку. Діаметр має бути трохи меншим за діаметр балона.
- У наявний отвір приваріть кільце з дроту діаметром 5-6 мм. Воно перекриє щілину.
- З вирізаного кола вийдуть дверцята. Вентиль послужить готовою ручкою. Залишається тільки приварити петлі та засувку, щоб дверцята не відчинялися мимовільно.
- З одного з боків проріжте поперечні прорізи довжиною до 30 см.
- З'єднайте ці прорізи поздовжнім різом посередині.
- Відігніть отримані П-подібні частини в сторони. Це буде основа для подальшої варильної плити.
- Виріжте за довжиною і шириною простору між отриманими ребрами лист металу товщиною від 4 мм.
- Покладіть його на ці ребра й обваріть суцільним швом.
- Підготуйте арочні вставки, щоб закрити простір з боків варильної поверхні.
- На протилежному боці балона виріжте смужки розміром 100х20 мм у кількості 4-5 шт. Вони потрібні для тяги.
- Під ними організуйте з П-подібного швелера короб. Залишилося приварити до нього дверцята, і піддувало готове.
- Поруч із варильною поверхнею проріжте отвір діаметром 100 мм.
- Встановіть у нього металеву трубу розміром 1-1,5 м і обваріть. Це буде димохід. Якщо тяги не вистачатиме в конкретному місці експлуатації, згодом трубу можна наростити.
Ніжки для саморобної буржуйки можна зробити з товстої арматури діаметром 16-20 мм. Тільки приварювати їх потрібно не в торець, а поздовжніми швами, щоб краще трималися. Якщо потрібна мобільна буржуйка, яку часто перевозитимуть, зробіть чотири гнізда з трубок діаметром 20 мм і довжиною 100 мм. На місці експлуатації вставляйте в них арматуру діаметром 16 мм і довжиною 40-50 см. Якщо з'єднати пари ніжок горизонтальними перемичками, конструкція вийде ще стійкішою. Так ви отримаєте грубку і варильну панель в одній конструкції, що набагато ефективніше, ніж туристичний газовий пальник.
Вертикальна буржуйка з балона
Виготовити саморобну вертикальну буржуйку з балона теж просто. Такий тип дуже популярний, оскільки займає зовсім мало місця. Пічки застосовуються для обігріву невеликих побутівок, времянок, дачі, гаража. Збоку балона вирізають двоє дверцят. Нижня розміром 200х100 мм - це піддувало. Верхня розміром 300х200 мм - це топка. Між ними вварюють арматуру або лист металу товщиною 5-6 мм із просвердленими отворами для тяги. Дверцята оформляють петлями, ручками, засувами.
Вгорі балона вирізають круглий отвір діаметром 100 мм під димохідну трубу. Ніжки не потрібні - балон чудово стоїть на власній основі. Якщо потрібно зробити буржуйку своїми руками за кілька годин - це саме той варіант. Приклад такої конструкції навів на фото.
Саморобна буржуйка з листів металу
Якщо ви хочете змайструвати буржуйку власноруч із гарним виглядом, рекомендую використовувати листи металу товщиною від 3 мм (але краще 4 мм). На фото показано креслення з розмірами. Щоб вона не займала багато місця, можна зробити її вузькою, наприклад, близько 300 мм завширшки. Довжина потрібна від 450 мм, щоб топка не вийшла занадто короткою (а то в неї доведеться дрібно рубати дрова). По висоті достатньо теж 450 мм.
Робота відбувається такими етапами:
- Виріжте заготовки для дна, задньої та бічних стінок.
- Зберіть каркас, виконавши попередньо прихватки.
- Перевірте діагоналі, переконайтеся, що конструкцію не повело, а потім обваріть її суцільними швами.
- Підготуйте дно топки. Це може бути решітка з арматури діаметром 20 мм або аркуш металу товщиною 4 мм із просвердленими отворами.
- Встановіть дно топки за 80-100 мм від дна піддувала і приваріть.
- Виріжте з нового аркуша фронтальну панель, в якій мають бути отвори для топки і піддувала.
- Встановіть її на буржуйку.
- Приваріть до неї петлі та дверцята з ручками.
- Підготуйте верхню кришку, в якій має бути отвір для димоходу.
- Встановіть кришку, приваріть трубу діаметром 100 мм для видалення диму.
Ніжки роблять із трубок діаметром 20-25 мм, профільної труби 20х30 мм. Висоти вистачить близько 100 мм. Якщо над топкою, всередині корпусу, приварити кілька листів металу, які трохи коротші за загальну довжину топки, і розташувати їх у шаховому порядку, вийде лабіринт для газу. Це сповільнить вихід гарячого повітря, збільшить тепловіддачу в приміщення. Приклад таких ходів у буржуйці наведено на кресленні. У верхній плиті можна зробити отвір, встановивши в нього чавунні кільця. Прибираючи їх, ви даєте посуду безпосередньо контактувати з вогнем, що прискорює закипання води, приготування їжі.
Порада! Приваріть на прутках арматури до бічних стінок буржуйки листи металу товщиною 3 мм. Просвіт між корпусом і листом може бути 7-10 см. Це збільшить площу тепловіддачі, а ще на листи можна повісити одяг або ганчірки, щоб швидше висушити.






Які інструменти потрібні
Для виробництва буржуйки своїми руками вам знадобляться інструменти:
- болгарка з відрізними і шліфувальним диском (краще 150-230 мм);
- зварювальний апарат і покриті електроди (бажано діаметром 3 мм);
- молоток для підгонки, відбивання шлаку;
- рулетка для точних вимірювань;
- маркер, щоб наносити розмітку.
Якщо будете свердлити отвори в денці топки для тяги, тоді потрібен дриль або шурупокрут і свердла по металу. Робота вимагає наявності засобів індивідуального захисту, серед яких: зварювальна маска, краги, рукавички, окуляри. Купити весь необхідний інструмент і ЗІЗ для виготовлення польової печі можна в MotoZilla.
0 комментариев