Як вибрати велосипед за зростом і вагою дорослому та дітям: повний гайд

Нерідко, обираючи велосипед, покупці орієнтуються на ціну та зовнішній вигляд. І ще один поширений критерій - "щоб велик був гірський", адже він крутий, там швидкостей багато. Але, не знаючи основних параметрів вибору, припускаються серйозних помилок. У результаті байк незручний, на ньому некомфортно їздити, а заносити його на 4-й поверх важко. Тому я вирішив скласти повний гайд, як вибрати велосипед дорослим і дітям за зростом, вагою, іншими параметрами. Пишу на підставі свого досвіду, оскільки, як майстер з ремонту мотоциклів, скутерів і велосипедів, знаю про цю техніку все. Якщо хтось мене ще не знає, то я - Андрій, маю власну майстерню, співпрацюю з МотоЗілла понад 10 років.

Вибір велосипеда за призначенням

Думаючи, як вибрати велосипед, вважаю, що починати потрібно з його типу. Велосипедів, як і мотоциклів, дуже багато. Тому під час вибору потрібно спершу визначитися, для якої місцевості (покриття) призначається байк і як (наскільки агресивно) ви на ньому будете кататися. Наприклад:

  • Для неспішної їзди парковими доріжками підійдуть шосейні або міські велосипеди. Вони досить легкі та міцні.
  • Якщо хочете їздити на далекі відстані по трасі, обирайте туристичні велобайки. У них є кілька передач, полегшена рама, багажник.
  • Катання ґрунтом, пересіченою місцевістю потребує ширших покришок, тому тут звертайте увагу на гірські велосипеди. До речі, в гори на них теж можна їздити. Моделі виділяються вираженими грунтозацепами, амортизаторами. Ще один різновид, що підходить для таких цілей - фетбайки.
  • Для спортивних перегонів по треку купують спортивні велосипеди з вузькими покришками, швидкостями, полегшеною масою і майже горизонтальною посадкою.

Визначившись із типом, можна переходити до конкретних параметрів. Спершу опишу, як вибрати велосипед для дорослого.

Вибір велосипеда за зростом і вагою для дорослого

Усі дорослі велосипеди розраховані на вагу 100-115 кг, що прямо вказується в їхніх характеристиках. Для людей масою 130 кг є окрема категорія гірських велосипедів. Тому достатньо перевірити паспортні характеристики, щоб вони відповідали вашим параметрам. Важливіше знати, як вибрати велосипед за зростом. Опишу кілька існуючих методик.

Перша заснована на співвідношенні розміру рами до зросту райдера. Під розміром рами мається на увазі висота від середньої маточини до закінчення стійки, куди входить штанга з сідлом. Її параметр позначається в дюймах і буває від 14 до 20". Для дорослого зростом 165-175 см підійдуть рами 18 дюймів. При зрості 176-185 см вибирайте раму 20 дюймів.

Але під час купівлі обов'язково проведіть тест:

  1. Сядьте на сідло.
  2. Встановіть педаль у максимально низьке положення.
  3. Розмістіть на ній ногу.
  4. Випряміть коліно.
  5. Якщо коліно залишається зігнутим, встаньте, підніміть сидіння трохи вище і повторіть тест.

Таке положення забезпечує максимальну ефективність під час обертання педалей. Якщо сідло буде вищим, то натиск ослабне в нижній точці. При занадто низькому сідлі швидше втомляться ноги. Якщо підняти сидіння не виходить (висунуто максимально), а нога все ще залишається зігнутою, пошукайте інший велосипед.

Вибір велосипеда дітям

Обираючи велосипед дітям, орієнтуються на ту саму таблицю співвідношення розміру рами і зросту райдера. Для дітей зростом 135-155 см потрібен байк з 14-дюймовою рамою, а для користувачів 150-165 см - 16-дюймовою. У каталозі магазинів такі моделі підписуються як підліткові, що полегшує вибір.

Раджу провести той самий тест із випрямленою ногою, щоб переконатися в можливості організації правильної посадки. Але рекомендую дітям вибирати велосипед на виріст. Для цього налаштуйте правильне положення сидіння, а потім послабте фіксатор трубки і подивіться, скільки ще залишається запасу. Врахуйте, що на самий край встановлювати трубку в стійці рами не можна. Зазвичай виробники наносять позначення, на яку максимальну довжину дозволено висувати шток. Якщо запас лише в пару сантиметрів, наступного року знадобиться новий велосипед. Тому шукайте інший. У випадку підлітків 14-16 років, які швидко ростуть, має сенс обирати серед дорослих моделей, у яких можна нижче опускати сідло (щоб налаштувати для катання зараз). Тоді модель послужить не один рік.

Особливості вибору велосипеда для дівчаток/жінок

Розглядаючи, як вибрати велосипед, хочу відзначити окремий момент при виборі для дівчаток. Хоча часи, коли на велобайках їздили дами в сукнях і з парасольками минули, закидати ногу через сидіння навіть у лосинах чи джинсах не всім зручно. Тому рекомендую жіночій статі вибирати моделі зі скошеною рамою. Вони бувають V- або U-подібні. Тоді для посадки доведеться лише переставити ногу через невисоку раму. Це значно полегшує захід і схід.

Додаткові нюанси вибору

Серед додаткових критеріїв, як вибрати велосипед, рекомендую подумати про такі:

  • Матеріал рами. Сталеві міцні, але важкі. Алюмінієві легкі, не піддаються корозії, але менш міцні.
  • Розмір коліс і протектор. Що більший діаметр колеса, то довшу дистанцію проїде велосипед за один оберт педалями. Тому для шосейних поїздок вибирають колеса 27,5-29 дюймів. Поїздки по горах і пересіченій місцевості навпаки вимагають не швидкості, а тривалого руху. Тут підійдуть колеса на 24-26 дюймів. Дітям купуйте велосипеди з дисками 14-20 дюймів. Більш гладкий протектор забезпечує тривалу їзду накатом, а ось на ґрунті його несе - потрібні ґрунтозачепи.
  • Кількість передач. Для катання по рівній місцевості передачі не обов'язкові, якщо швидкість не в пріоритеті. Для швидкої їзди потрібні маленькі зірочки спереду (на осі з педалями), а для гірської - великі ззаду (на задній каретці).
  • Наявність амортизаторів. Без амортизаторів велосипед жорсткіший, чіткіше управління, краще маневрування. Але при нерівностях удари пробивають у сідло, розбовтується рульовий підшипник. Такі байки підходять тільки для паркових доріжок. На ґрунті непогано мати передні амортизатори. При їзді в горах, де доводиться буквально стрибати на велосипеді, потрібна і задня амортизаційна стійка.
  • Тип гальма. Барабанні гальма зараз трапляються рідко, оскільки вони працюють лише на задньому колесі та менш ефективні. Ободні гальма дешеві, проте пищать і скриплять, адже на них легко потрапляє пил. Неефективні при їзді по калюжах. Дискові гальма найнадійніші, але найдорожчі.
  • Ширина сидіння. Для комфортної їзди у вертикальному положенні вибирайте широке сідло з товстими поролоновими прокладками. Для швидкісних перегонів підійде вузьке сідло без пружин з мінімальною товщиною підкладки.

Тепер ви отримали повний гайд, як вибрати велосипед для дитини або дорослого з урахуванням зросту, ваги і майбутніх особливостей експлуатації. Використовуючи велобайк вам не обійтися без витратних матеріалів для обслуговування і запчастин. У МотоЗілла є гальмівні колодки та диски, троси, педалі, колеса та інше приладдя. Тут можна вибрати хороший велосипед для дорослого або підлітка.